US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Čínský HDP narostl v prvním čtvrtletí 2014 o 7,4 %, analytici čekali jen 7,3 %. Kam se nyní vydá největší mladá ekonomika?

Meziroční růst čínského HDP v úvodu letošního roku dále mírně zpomalil. Ekonomové ale odhadovali, že bude výsledek dokonce o 0,1 procentního bodu nižší. Nejhorší obavy o čínskou ekonomiku jsou na chvíli zažehnány, problémy ale nezmizely.

Redakce IW
Redakce IW
16. 4. 2014 | 4:00
Čína

Ke konci roku 2013 čínské hospodářství rostlo o 7,7 % za rok (revize z původně oznámených 7,8 %). Aktuální tempo růstu je nejnižší za rok a půl. "Růst sice zpomalil, ale není to tak špatné, jak se mnozí obávali," uvedl Louis Kuijis, hlavní ekonom RBS pro Čínu, který za celý rok čeká růst HDP Číny o 7,7 %, tedy nad cílem vlády 7,5 %.

Agentura AP upozornila, že se jedná také o nejnižší růst čínského hospodářství za posledních 24 let, což zvyšuje riziko propouštění a může mít dopady na obchodní partnery Číny v čele s Austrálií a dalšími "komoditními" zeměmi.

"Jsme zhruba na dně ekonomikcého cyklu, situace se tedy může jen ulepšovat," věří Dariusz Kowalczyk, ekonom z Crédit Agricole. Politici podle názoru trhu nyní mají čas si vydechnout a soustředit se na reformy bez obav, že se stav ekonomiky výrazně zhoršuje. "Těžký průmysl stále vykazuje známky slabosti, ale službám se celkově daří," doplňuje Kuijis.

Zároveň s daty o HDP byly zveřejněny také údaje o březnové průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Průmyslová produkce vzrostla o 8,8 % meziročně (odhad: 8,8 %, podle Reuters 9 %), maloobchodní tržby se zvýšily o 12,2 % meziročně (odhad: 12,1 %).

Čínští politici pro letošní rok vytyčili cíl růstu HDP o 7,5 %. Zavedli také již první, podle analytiků zatím jen opatrnou podporu ekonomiky (daňové prázdniny pro malé firmy, plány na urychlení některých infrastrukturních projektů, například stavby železnic). Čínské hospodářství se ovšem stále potýká s velkými riziky, především rychlým nárůstem objemu úvěrů nebo špatným životním prostředím.

Optimisté ale upozorňují například na březnovou statistiku spotřeby elektřiny jako na první vlaštovku nového čínského jara (nehledejte podobnost třeba s jarem arabským, k tomu je v Číně daleko). Spotřeba elektřiny narostla meziročně o 7,2 % po 4,5% růstu v lednu a únoru.

Třeba analytici v Morgan Stanley ale zůstávají opatrní, podpora ekonomiky ze strany vlády prý Čínu neodvede z cesty postupného zpomalování růstu hospodářství. Varují například před stavem realitního trhu, který zpomaluje a na výkonu ekonomiky se podílí ze 16 %. Pesimisté také varují před krátkodobými dopady možné vlny firemních bankrotů, jakkoli dlouhodobě možnost defaultů firem přibližuje Čínu standardům tržní ekonomiky.

Prudký pokles v ekonomických datech z posledních měsíců, hrozba nedostatku kapitálu v bankovním sektoru a obavy z rychlého nárůstu úvěrů v posledních letech vedly k úvahám o stabilitě největší rozvojové ekonomiky. Mnozí mluví dokonce o možnosti, že Čía zažije něco jak své "Lehman Brothers". Šéfka MMF Christine Lagardeová minulý týden varovala před tvrdým přistáním Číny.

Will Oswald z banky Standard Chartered věří, že má Peking dostatečné nástroje na to, aby zemi dovedl přinejhorším k měkkému přistání.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC

BRICSČínaEmerging marketsHDPMaloobchod
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie