Eurozóna: Předběžný kompozitní index nákupních manažerů za duben překvapil růstem

Podle předběžných dat agentury Markit kompozitní index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu vzrostl na 54 bodů z březnových 53,1 bodu. Očekával se pokles na 53 bodů. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 53,3 bodu z 53 bodů v březnu, očekávala se stagnace, a ve službách se index zvýšil na 53,1 bodu z 52,2 bodu, analytici přitom očekávali zvýšení jen na 52,5 bodu.
Aktivita v eurozóně podle předběžných údajů agentury Markit v dubnu zrychlila nejvíce za téměř tři roky. Kompozitní index nákupních manažerů se vyšplhal na 35měsíční maximum 54 bodů z březnových 53,1 bodu a na téměř tříletý rekord se dostal i index sledující aktivitu v sektoru služeb. Zpracovatelský sektor si polepšil na tříměsíční maximum 53,3 bodu. Předběžná data agentura Markit zpracovává na základě zhruba 85 % odpovědí oslovených manažerů.
"Eurozóna nastartovala druhý kvartál solidně," okomentoval data hlavní ekonom Markit Chris Williamson. "Vítané zrychlení tempa růstu podnikové aktivity v dubnu znamená, že region expanduje nejrychleji za téměř tři roky. Indexy nákupních manažerů naznačují, že by HDP mohl ve druhém kvartálu vzrůst o 0,5 %, tedy zrychlit růst o 0,1 procentního bodu oproti 0,4 % v prvním čtvrtletí. Eurozónu stále vede nahoru Německo, kde se zdá, že ekonomika vykáže čtvrtletní růst o 0,7 %, zatímco Francie se sotva stabilizuje. Tvorba nových pracovních míst v regionu je velmi dobrou zprávou, společnosti očividně věří, že ekonomické oživení bude pokračovat a je udržitelné. Velkou obavu naopak představují ceny. I přes růstový trend na straně aktivity samotné klesají prodejní ceny nejprudčeji od srpna loňského roku. Kvůli tomu poroste strach z deflačních tlaků i přesvědčení, že by ECB měla i jinak než slovy reagovat na nedávnou apreciaci měnového kurzu."
Zdroj: Bloomberg