Merkelová: Ženevská dohoda s Ruskem je porušována, Západ chystá společný postup na podporu Ukrajiny. Rusko plánuje odvetu za další sankce

Po pátečním jednání s ruským prezidentem Putinem si německá kancléřka nebrala servítky. Uvedla, že "byla promarněna šance na klidné řešení", kterou nabídla zhruba týden stará dohoda ze Ženevy. Americký prezident Obama v pátek potvrdil, že Západ (země G7) je připraven ke společnému postupu ve věci Ukrajiny, tedy k postupu proti Rusku.
Podle amerického prezidenta jsou ve hře přísnější cílené sankce proti Rusku, to samozřejmě chystá obdobnou odpověď. Ruský prezident Putin trvá na tom, že na východě Ukrajiny neprobíhají akce ruských agentů, jako tomu bylo na Krymu. I v předchozím případě to popíral, aby to následně označil za účinnou lest a přiznal barvu. Proč mu tedy nyní věřit? Zdá se, že z politiků zemí G7 mu nevěří nikdo.
Komentátor CNBC považuje Ukrajinu z hlediska reakce amerického trhu zatím stále za především evropský problém, mnozí analytici ale upozorňují na to, že problémy Evropy a obavy tamních investorů mohou dopadnout na náladu spotřebitelů na starém kontinentu a negativně se projevit i v poklesu tržeb amerických nadnárodních firem. Z hlediska politiky a světové mírové rovnováhy jde o problém globální.
Rusko během posledních týdnů přišlo o další stupeň dluhového ratingu od významných ratingových agentur a zrušilo několik aukcí dluhopisů pro malý zájem. Zatím ale nemá problém s financováním.
Sergej Glazjev, poradce prezidenta Vladimira Putina pro regionální ekonomickou integraci, představil plán 15 opatření na ochranu domácí ekonomiky pro případ, že by byly zavedeny další sankce ze strany Západu. Uvedl to list Vedomosti. Jde například o následující kroky:
- Rusko by mělo stáhnout veškerá aktiva a účty v dolarech a eurech ze zemí NATO a přesunout je do neutrálních států.
- Rusko by mělo zahájit prodej státních dluhopisů zemí NATO dříve, než budou zmrazeny jeho účty v zahraničních měnách.
- Centrální banka by se měla zbavit části dolarů a prodat dluhopisy zemí, které podpoří sankce proti Rusku.
- Země by měla omezit možnost spekulace na oslabení rublu a odlivu kapitálu z Ruska limitem na FX účty komerčních bank.
- Centrální banka by měla zvýšit peněžní zásobu, aby umožnila firmám a bankám refinancovat zahraniční úvěry.
- Rusko by mělo v zahraničním obchodě používat měny svých partnerů, ne euro a dolar.
Pokračuje také zadržování údajných špionů NATO proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Jde přitom o pozorovatele z mezinárodní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Neplánujeme je pustit, jedině vyměnit za naše vězněné přátele," prohlásil představitel vzbouřenců na východě Ukrajiny Denis Pušilin, uvedla v sobotu agentura AFP. Autobusu s pozorovateli, včetně jednoho Čecha, se ozbrojenci zmocnili v pátek ve východoukrajinském Slavjansku. "Nejsou rukojmí, ale váleční zajatci," řekl již dříve podle APA další z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska. Ten v pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špión najatý ukrajinskou vládou.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC