Evropské akcie ve čtvrtek po slabších datech o vývoji HDP zamířily do červených čísel

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely v mínusu poté, co z eurozóny přišla slabší čísla o vývoji hrubého domácího produktu. Podle zprávy zveřejněné statistickým úřadem Eurostat vzrostl HDP eurozóny v prvním kvartále o 0,9 %, zatímco odhady počítaly se silnějším růstem o 1,1 %. Náladu investorů nedokázala zvrátit ani druhá zpráva, podle které v dubnu inflace v zemích platících eurem zrychlila v souladu s odhady na 0,7 %.
Britský FTSE 100 oslabil o 0,55 %, německý DAX klesl o 1,01 % a francouzský CAC 40 odepsal 1,25 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,47 % na 3 163,22 bodu. Největší ztráty zaznamenaly akcie bank, firem ze sektoru stavebnictví a společností z odvětví dopravy a cestovního ruchu. V zelených číslech se naopak navzdory nepříznivému sentimentu na trzích dokázaly udržet sektory potravin, spotřebního zboží a maloobchodu.
Eurozóna v prvním čtvrtletí co do tempa hospodářského růstu zaostala za odhady. Expanze ekonomiky zemí platících eurem v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zrychlila na 0,9 % meziročně z 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku. Odhady ale čekaly růst o 0,2 procentního bodu vyšší. Hospodářství Francie stagnovalo a hrubé domácí produkty Itálie, Nizozemska a Portugalska nečekaně klesly. Mezikvartálně ekonomika eurozóny expandovala pouze o 0,2 %, o polovinu méně, než se čekalo. Čtvrteční data tak vyvíjejí další tlak na Evropskou centrální banku, aby na červnovém zasedání rozhodla o rozšíření podpory pro ekonomiku regionu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Expanze ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí podle předběžných dat zrychlila na 0,9 % meziročně z 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku (odhad: 1,1 %). Mezikvartálně HDP vzrostl o 0,2 %, čekal se růst o 0,4 % po 0,2 % v předchozím čtvrtletí. V celé EU HDP v prvním kvartále vzrostl o 0,3 % mezičtvrtletně (0,4 % v 4Q2014) a o 1,4 % meziročně (1,0 % ve 4Q2014).
- Inflace v eurozóně podle finálních dat v dubnu zrychlila na 0,7 % meziročně z 0,5 % v březnu v souladu s předběžnými odhady. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, jak se očekávalo. Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny potravin, energií, alkoholu a tabáku zrychlila v souladu s předběžným odhadem na 1 % z 0,7 % v březnu.
- V Německu zrychlil růst ekonomiky na +0,8 % mezičtvrtletně po +0,4 % ve čtvrtém kvartálu 2013 díky tomu, že vláda i domácnosti více utrácely. Meziročně dosáhl růst +2,3 %. Ve Francii ekonomika v prvním čtvrtletí stagnovala, když zpomalily výdaje domácností i export. Ve čtvrtém čtvrtletí 2013 francouzský HDP rostl o 0,2 %.
- Hrubý domácí produkt České republiky očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,0 %, tedy nejvíce za téměř tři roky. O jeho zvýšení se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP nezměnil.
- Maďarská ekonomika v prvním čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 3,5 % meziročně, mezikvartálně +1,1 %.
- Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí zrychlila tempo meziročního růstu na 2,4 % z 1,5 % v posledním kvartálu loňska. Uvedl to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) země po očištění o sezonní vlivy vzrostl v úvodu letošního roku o 0,6 % ve srovnání se zpřesněným růstem o 0,5 % ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku.
- Rakouská ekonomika v prvním kvartále pod předběžných dat expandovala tempem 0,4 % meziročně, mezikvartálně +0,3 %.
- Italský HDP v prvním čtvrtletí podle předběžných dat klesl o 0,1 % mezikvartálně (odhad: +0,2 %), meziročně klesá o 0,5 %.
- Řecká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 1,1 %. Je to nejpomalejší tempo poklesu od začátku roku 2010, kdy se země ocitla na pokraji státního bankrotu a musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, napsala agentura Reuters. Čtvrteční předběžné údaje Eurostatu o vývoji řeckého hrubého domácího produktu jsou zároveň lepší než očekávání analytiků. Ti v průzkumu Reuters očekávali pokles o 1,5 %.
- Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Oliviera Blancharda bude eurozóna zažívat dlouhé období nízké inflace, ale zároveň existuje 25% pravděpodobnost toho, že by mohla do konce roku 2015 dokonce spadnout do deflace.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom plánuje v červenci vstoupit na singapurskou burzu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Interfax s odvoláním na zdroje z podniku. Gazprom se snaží posílit vývoz do Asie, aby snížil svou závislost na Evropě. V současnosti jedná o dodávkách plynu do Číny.
- Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger nesouhlasí s návrhem na vytvoření energetické unie, která by zajistila společný nákup plynu pro všechny členy EU. Řekl to v rozhovoru, který ve čtvrtek přinesl německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle Oettingera by se mělo jednotné ceny plynu v Evropské unii dosáhnout pomocí tržních mechanismů, vyzval proto k dokončení vnitřního trhu s energií a k dobudování energetické infrastruktury.
- Ukrajina je připravena zaplatit do konce tohoto měsíce Rusku za dodávky plynu čtyři miliardy dolarů. Prohlásil to ve čtvrtek náměstek ukrajinského ministra energetiky Ihor Diděnko. Kyjev ale pro výpočet této částky použil nižší cenu, než jakou po Ukrajině požaduje Moskva.
- Společnost London Silver Market Fixing Limited oznámila, že 14. srpna 2014 ukončí svou činnost ve věci stanovování takzvaného stříbrného fixingu. Do té doby Deutsche Bank, HSBC a Bank of Nova Scotia zůstanou členy společnosti a jsou otevřeny debatě o tom, zda a jak stanovovat londýnský benchmark ceny stříbra od 15. srpna.
- Společnost America Móvil, kterou vlastní mexický magnát Carlos Slim, předložila nabídku na odkup akcií rakouské firmy Telekom Austria, které ještě mexický telekomunikační gigant nebo jeho partner, rakouská holdingová firma ÖIAG, nevlastní. Ve čtvrtečním oznámení v rakouském listu Wiener Zeitung evropská divize America Móvil nabízí za jednu akcii 7,15 eura, tedy cenu, kterou slíbila minulý měsíc.
- Primární nabídka akcií italského výrobce výletních a válečných lodí Fincantieri by se měla uskutečnit poslední týden v červnu. K prodeji má být podíl nejméně 40 %, italská vláda si však hodlá ponechat ve společnosti majoritu. Řekl to v rozhovoru pro list The Wall Street Journal generální ředitel firmy Giuseppe Bono. Nabídka by mohla ohodnotit celou firmu na více než jednu miliardu eur.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk belgické bankovní a pojišťovací skupiny KBC v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 24 % na 397 milionů eur. Oznámila to firma, která je vlastníkem ČSOB. V České republice ale čtvrtletní zisk KBC mírně vzrostl na 138 milionů eur ze 132 milionů před rokem.
Zdroj: CNBC