Česká ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala meziročně o 2 %, mezikvartálně stagnovala

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,0 %, tedy nejvíce za téměř tři roky. O jeho zvýšení se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP nezměnil.
"Hlavním tahounem meziročního růstu v prvním čtvrtletí byl stejně jako o čtvrtletí dříve průmysl, kterému se dařilo především s ohledem na probíhající výrazné oživení produkce v automobilovém sektoru. Ten se na průměrném 7% růstu průmyslové výroby v prvním čtvrtletí podílel téměř z poloviny," okomentoval výsledky Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
"Solidní růst ekonomiky v prvním čtvrtletí bezpochyby podpořilo nezvykle teplé počasí, ze kterého by mělo profitovat především stavebnictví (detailní struktura HDP bude zveřejněna až 4. června), které by mělo v následujících čtvrtletích navíc výrazně oživit s ohledem na očekávaný výrazný nárůst vládních investic. Stavebnictví by tak letos mělo poprvé od roku 2007 přispět k růstu ekonomiky pozitivně (za celý rok 2014 čekáme zlepšení o 4,2 %)," poukázal Šedina.
"Za celý letošní rok čekáme, že česká ekonomika vzroste rovněž o 2 %. Rizika však s ohledem na stále se zlepšující situaci (pokračující akcelerace průmyslu, expanzivní fiskální politika, zlepšující se důvěra domácností i podniků) zůstávají směrem nahoru," dodal analytik.
Pro pozitivní vývoj ekonomiky a tvorby HDP mělo klíčový význam postupné oživování zpracovatelského průmyslu, který v meziročním srovnání navíc těžil z nízkého loňského srovnávacího základu. Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků a také dalším průmyslovým odvětvím, která byla schopna pružně reagovat na rostoucí domácí i zahraniční poptávku. V mezičtvrtletním srovnání HDP nevzrostl v důsledku výrazného poklesu příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, vyplývajícího z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí.
Na výdajové straně ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky podílel především zahraniční obchod, zvýšily se i výdaje na konečnou spotřebu a také tvorba fixního kapitálu. Celkové zásoby naopak poklesly, částečně i v souvislosti s postupným prodejem uskladněných tabákových výrobků.
Zdroj: ČSÚ