US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,63 %
NASDAQ-0,22 %
S&P 500-0,33 %
ČEZ+0,50 %
KB-0,77 %
Erste-1,55 %

Apple vs. Španělsko: Riziko na podivný způsob

Honba investorů za výnosy dosáhla nebývalých úrovní. Valuace na dluhopisovém trhu začínají působit skutečně prazvláštně. Dluhopisoví investoři nyní upozorňují například na skutečnost, že se 10leté dluhopisy Applu a Španělska nyní obchodují na podobných úrovních.

Redakce IW
Redakce IW
20. 5. 2014 | 15:00
Španělsko

V současném prostředí mimořádně nízkých úrokových sazeb stěží dostanete příležitost dosáhnout slušného výnosu s rozumnou mírou rizika. Stále méně aktiv nabízí výnos přesahující 4 %, argumentují houfně fondoví manažeři.

150 miliard v hotovosti proti bilionu v dluzích

Po prodeji korporátních dluhopisů společnosti Apple v hodnotě 12 miliard USD koncem dubna se nyní v dolarech denominované 10leté dluhopisy firmy nabízejí investorům s úrokem kolem 3,4 %. Paul Read, šéf pro dluhopisové trhy v Invesco Perpetual, poukazuje na podobné úrovně výnosů 10letých španělských státních dluhopisů, v současnosti obchodovaných kolem 2,9 %.

"Netvrdím ani o jednom z nich, že by s ním bylo spjato vysoké úvěrové riziko, ani že by někoho z nich čekal bankrot. Úrovně, na nichž se obchodují, ale nepovažuji za zajímavé," prohlásil Read na konferenci investorů pořádané Morningstar. "Připouštím, že jeden je denominovaný v dolarech a druhý v eurech. 10letý dluhopis Applu v dolarech tedy nyní přináší více než španělský eurový. Tržní kapitalizace Applu je navíc obrovská, ne-li vyšší než tržní kapitalizace celého indexu IBEX."

"Apple drží 150 miliard USD v hotovosti a Španělsko má kolem bilionu dluhů. Je tedy zajímavé, že je trh oceňuje stejným rizikem," doplňuje Read a varuje investory, aby byli obezřetní a nenechali se vtáhnout do přehnaných rizik za neadekvátní ceny.

Data od Bank of America Merrill Lynch naznačují, že mají investoři v poslední době v portfoliích nadváženy dluhopisy periferních zemí eurozóny.

Šéf AXA Investment Management Chris Iggo ale přiznává, že jeho nadšení pro obchody s periferními aktivy opadává. Hlavně z valuačního hlediska, protože dluhové problémy zemí zůstávají nedořešeny. "Ekonomiky jižních států eurozóny stále nedosahují výkonnosti roku 2007. Jejich poměry dluhu k HDP jsou navíc vyšší," varuje.

Bezpečný výnos?

Read upozorňuje, že v předkrizovém období vynášela mezi 3 a 5 % tradiční bezpečná aktiva, jako jsou americká depozita nebo státní dluhopisy. Tedy aktiva, která jsou považována za prakticky bezriziková.

Trh celkově přišel za rok o 750 miliard USD velmi bezpečného příjmu a investoři jsou nyní nuceni nakupovat pochybné cenné papíry španělských bank, aby získali alespoň to, co jim v roce 2007 plynulo z držby amerických vládních dluhopisů.

Šéf globálních strategií Société Générale Patrick Legland prohlásil, že je současné prostředí poslední šancí k investici do aktiv s výnosy nad 4 %. "Na konci roku by měl výnos z 10letého amerického dluhopisu vzrůst sice nad 3% hranici, ale ne nad 4 %. V prostředí takto nízkých úroků je stále těžší najít investice nabízející atraktivní výnosy nad 4 % s rozumným rizikem," uzavírá Legland.

Zdroj: CNBC

Americké státní dluhopisyAppleFiremní dluhopisyŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie