Americké akcie ve středu výrazně posílily. Pomohly jim výsledky firem, Fed navíc nechystá brzké zvýšení sazeb

Americké akciové indexy napravily dojem z úterního hlubokého propadu. Vedle výsledků některých důležitých firem náladu podpořil i zápis z jednání FOMC na konci dubna, z kterého vyplynulo, že se centrální banka jen velice pomalu chystá k ukončování podpory ekonomiky.
Index Dow přidal 0,97 % na 16 533,06 bodu, S&P 500 posílil o 0,81 % na 1 888,03 bodu a Nasdaq narostl o 0,85 % na 4 131,54 bodu. V plusu zakončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500.
Investoři v posledních týdnech a měsících sledují centrální banku USA, která signalizuje, že někdy v průběhu roku 2015 začne zvyšovat sazby. Načasování je přitom zásadní - příliš brzké zvýšení sazeb by mohlo ohrozit akciovou rally, příliš opožděná akce centrální banky by naopak vyvolávala riziko růstu spekulativních investičních bublin. Fed tedy musí svou měnovou politiku řídit velice citlivě.
Účastníci dubnového zasedání podle zápisu z jednání označili diskuzi o nástrojích a přístupech k ukončení uvolněné politiky za "prozíravé plánování", nikoli za signál brzkých kroků v tomto směru. "Účastníci se všeobecně shodli, že začít uvažovat o možnostech normalizace je prozíravé, protože to výboru pomůže činit rozhodnutí o přístupech k normalizaci politiky a k seznamování veřejnosti s jeho plány dlouho předtím, než budou první takové kroky vhodné," uvádí se v zápisu.
Na dubnovém zasedání FOMC někteří účastníci upozornili i na rizika pro další oživování americké ekonomiky. Řeč v této souvislosti byla především o americkém realitním trhu, Ukrajině a zpomalení čínské ekonomiky.
"Fed přesouvá těžiště konverzace od podpory ekonomiky k normalizaci měnové politiky. Pro akcie to je pozitivní signál, protože ekonomika nabírá na síle, ale ústup od nízkých sazeb je ještě daleko," uvedla Anastasia Amoroso z JPMorgan Funds.
V rámci indexu Dow ztratily pouze akcie AT&T (-0,65 %) a Wal-Mart (-0,04 %). Mezi nejlepší naopak se zisky okolo 1,5 % patřily cenné papíry Microsoftu, Goldman Sachs, Nike nebo United Technologies.
Akcie Tiffany posílily o více než 9 % po lepších než očekávaných výsledcích. Netflix zdražil na trhu o více než 5 %, když firma oznámila, že v Evropě rozšíří nabídku svých služeb. Akcie Targetu přidaly procento poté, co jeho tržby v prvním kvartálu klesly méně, než se čekalo.
Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů vzrostly o 2 bazické body na 2,53 %.
Euro na devizovém trhu oslabovalo. Dopady na jeho kurz má zejména očekávání, že Evropská centrální banka dále uvolní svou měnovou politiku, a rovněž nervozita před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční koncem týdne.
Dolar nejprve klesl k jenu až na nejnižší hodnotu za více než tři měsíce. Důvodem byl optimistický komentář k ekonomickému vývoji, který poskytl guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Ten přitom nenaznačil, že by se banka v nejbližší době chystala uvolnit měnovou politiku. Později však dolar ztráty smazal.
Světové ceny ropy pokračovaly v růstu a severomořská ropa Brent se dostala nad 110 dolarů za barel. Trh podpořil nečekaný pokles zásob ropy v USA a nadále jej tlačí vzhůru trvající výpadek těžby v Libyi a napětí kolem Ukrajiny.
Podle údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) klesly minulý týden zásoby ropy v USA o 7,2 milionu barelů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters přitom odhadovali mírné zvýšení, konkrétně o 800 000 barelů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americký Senát ve středu schválil nominaci Stanleyho Fischera na člena Rady guvernérů centrální banky USA. Sedmdesátiletý Fischer býval šéfem izraelské centrální banky a letos v lednu jej prezident Barack Obama nominoval na funkci místopředsedy Rady guvernérů Fedu namísto Janet Yellenové. Ta v únoru přešla do čela této instituce. Senát ještě musí v dalším hlasování potvrdit Fischera do funkce místopředsedy rady. Termín hlasování ale ještě vedení Senátu nestanovilo, uvedla agentura Reuters.
- Americká automobilka General Motors (GM) svolala ve středu do servisů dalších 218 000 vozů. Týká se to starších modelů značky Chevrolet, u nichž hrozí riziko požáru. Pro GM to je 30. svolávací akce v tomto roce a letošní počet svolaných vozů už překročil firemní celoroční rekord.
- Výkonný ředitel společnosti Cisco John Chambers předpovídá, že technologický sektor čekají prudké změny, které vyvolají krveprolití. Z pěti největších firem prý přežijí maximálně tři. "Čeká nás brutální konsolidace IT průmyslu, kterou ustojí dva, maximálně tři z nás, pěti hlavních hráčů, a to během následujících pěti let," prohlásil Chambers a naznačil, že Cisco bude jednou z přeživším firem.
- Ruský Gazprom a čínská China National Petroleum Corporation (CNPC) spolu podepsaly historický 30letý kontrakt na dodávky zemního plynu. Celková hodnota dohody činí 400 miliard dolarů, ačkoli přesná částka je podle ředitele Gazpromu Alexeje Millera "obchodní tajemství". Jednání o této smlouvě probíhala více než deset let.
- Na stránky internetového prodejce eBay se nabourali hackeři. Společnost tvrdí, že platební údaje odcizeny nebyly.
Výsledková sezóna
- Výsledky Target v 1Q: Zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,71 USD), tržby: 17,05 miliardy USD (odhad: 17,006 miliardy USD).
- Výsledky Tiffany v 1Q: Zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,78 USD), tržby: 1,01 miliardy USD (odhad: 956,2 milionu USD).
Zdroj: CNBC, ČTK