Americký HDP se v prvním čtvrtletí propadl mnohem více, než se čekalo. Procentní propad znamená první pokles za tři roky

Podle zpřesněných odhadů americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o procento meziročně oproti původnímu rychlému odhadu, který počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %.
"První revize údajů o americkém HDP za první čtvrtletí dopadla ještě hůře, než jaké bylo již tak pesimistické očekávání trhu. V USA se zkombinovaly dva nepříznivé vlivy - počasí, které ovlivnilo hlavně investiční aktivitu, zatímco osobní spotřeba zůstala stabilně silná, a korekce u zásob, což částečně souvisí s jejich poměrně silným růstem ve druhém pololetí minulého roku," okomentoval výsledky Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
"Negativně přispěl také čistý zahraniční obchod kvůli propadu exportu, což mohlo mít opět souvislost s počasím. Americká ekonomika by se z poklesu měla rychle oklepat, přicházející údaje tomu nasvědčují, takže ve druhém čtvrtletí bychom naopak měli vidět velmi dobrá čísla, částečně díky nízkému základu z prvního čtvrtletí," dodává Mokráš.
Americký HDP podle druhého zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí klesl poprvé za poslední tři roky. Na ekonomice se podepsala tvrdá zima, která pozastavila aktivitu ve stavebnictví. První rychlý odhad hlásil 0,1% růst, analytici však s revizí níže počítali. Revizi dolů způsobily především nižší investice. Podnikové investice do výstavby byly revidovány výrazně dolů na 7,5% pokles oproti původně očekávanému 0,2% růstu.
Podniky také zásobily své sklady pomalejším tempem. Nárůst zásob, který se do výpočtu HDP zahrnuje, byl revidován na 49 miliard dolarů z původních 87,4 miliardy dolarů, čímž z růstu HDP uřízl 1,62 procentního bodu. Poslední dva kvartály loňského roku přitom zásoby vždy rostly o více než 100 miliard dolarů (ve 4Q2013 111,7 miliardy dolarů).
Export klesl o 6 %, zato import se zvýšil o 0,7 % namísto původně předpokládaného 1,4% poklesu. Naproti tomu osobní spotřeba, která má na HDP největší vliv, vzrostla o 3,1 %, lehce více, než se čekalo.
Odhady 79 analytiků oslovených agenturou Bloomberg se pohybovaly mezi 0,9% poklesem a 0,7% růstem. Zlepšení situace na trhu práce i ve zpracovatelském sektoru nicméně naznačují, že by krok zpátky mohl být jen dočasný a americká ekonomika by měla v dalších čtvrtletích obrátit trend zpět k růstu. Finální data za první čtvrtletí budou zveřejněna 25. června.
Zdroj: Bloomberg