Evropské akcie v úterý zdražily, investoři nyní čekají, s čím ve středu přijde americký Fed

Evropské akcie se v úterý během dne pohybovaly kolem nuly, nakonec ale dokázaly mírně zdražit. Investoři nyní vyčkávají na středeční rozhodnutí amerického Fedu o podobě měnové politiky a s napětím sledují také vývoj situace v Iráku, kde armádní vojska hlásí střety s radikály z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) jižně od Bagdádu.
Britský FTSE 100 posílil o 0,18 %, německý DAX přidal 0,37 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,58 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,43 % na 3 275,33 bodu. Nejvíce se dařilo chemičkám, technologiím a automobilkám, ztrácely naopak realitní sektor a odvětví ropy a zemního plynu.
Akcie společnosti Shire (+3,51 %) vyskočily na historický rekord v reakci na zprávu, že firma očekává akviziční nabídky.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu výrazně zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 29,8 bodu z květnových 33,1 bodu, očekával se růst na 35 bodů. Hodnocení současné situace naopak vyskočilo na 67,7 bodu z květnových 62,1 bodu, očekávala se stagnace na 62,1 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se zlepšilo - index vzrostl na 58,4 bodu z 55,2 bodu.
- Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v květnu rostly nejpomalejším tempem od října 2009. Meziroční růst zpomalil na 1,5 % z dubnových 1,8 %, čekalo se 1,7 %. O rozruch se po zveřejnění těchto čísel postaral britský premiér David Cameron, který napsal na Twitteru, že to jsou dobré zprávy.
- Čínská delegace v čele s premiérem Li Kche-čchiangem dorazila do Spojeného království. Co si od návštěvy slibuje? Naděje jsou velké. Premiér Li Kche-čchiang, který se úřadu ujal v loňském roce, se prozatím zdá být jak soustředěný na obchod, tak tolerantní a přátelský vůči Západu. Nicméně pod jeho vedením Čína prozatím zažívá zpomalení růstu - což jen podpořilo její apetit po zahraničních investicích.
- Tuzemský bankovní sektor jako celek je nadále odolný i v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky. Vyplývá to z výsledků zátěžových testů, které provedla Česká národní banka. Výsledky jsou podobné předchozím testům. Dostatečnou odolnost proti nepříznivému vývoji ukázaly i pojišťovny, naopak segment družstevních záložen zůstává v porovnání s bankami více rizikový, uvádí Zpráva o finanční stabilitě, kterou v úterý ČNB zveřejnila.
- Zájemci o francouzskou strojírenskou společnost Alstom budou muset své nabídky ještě vylepšit. Řekl to agentuře Reuters zdroj z francouzské prezidentské kanceláře poté, co prezident François Hollande přijal šéfy německé společnosti Siemens a japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Ty v pondělí předložily Alstomu společnou nabídku na třístrannou transakci v hodnotě sedmi miliard eur.
- Britská společnost BP dodá Číně během dvaceti let zkapalněný zemní plyn (LNG) v celkové hodnotě kolem 20 miliard dolarů. Oznámil to v úterý šéf BP Bob Dudley. Dohodu by měla BP podepsat ještě v úterý se státní čínskou energetickou společností China National Offshore Oil Corporation (CNOOC).
- Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell prodá podíl 19 % v australské ropné firmě Woodside Petroleum Limited za zhruba pět miliardy USD. Prodej je součástí širšího programu prodeje majetku Shellu, jehož cílem je snížit výdaje a modernizovat operace. Woodside Petroleum je druhou největší ropnou firmou v Austrálii.
- Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v květnu meziročně vzrostl o 4,5 % na 1,093 milionu vozů. Evropský trh tak rostl už devátý měsíc za sebou, avšak letošní květen byl co do absolutní úrovně prodeje druhý nejslabší od roku 2003. Oznámilo to v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

