Jádrová inflace v Japonsku v květnu podle očekávání meziročně dosáhla 3,4 %, další data ale tak silná nebyla

3,4% tempo růst spotřebitelských cen je nejvyšší od dubna 1982. Ceny rostou 12 měsíců v řadě, což naznačuje, že se země vzdaluje deflační hrozbě. Při zahrnutí volatilních cen potravin index spotřebitelských cen vzrostl o 3,7 %. Pro Bank of Japan je to znamení, že není potřeba aktuálně dále uvolňovat měnovou politiku.
Spotřebitelské ceny v Japonsku v květnu stouply nejprudším tempem za posledních 32 let, za jejich růstem stojí hlavně nedávné zvýšení daně z obratu. Vládní údaje rovněž ukázaly, že míra nezaměstnanosti v Japonsku v květnu klesla na 3,5 %, a dostala se tak nejníže za 16 let.
Japonská vláda začátkem dubna zvýšila daň z obratu na osm procent z předchozích pěti procent. Již v dubnu se meziroční míra inflace kvůli tomuto kroku vyšplhala na 3,2 %, tedy na nejvyšší úroveň za 23 let. Vyšší daň má vládě pomoci financovat rychle rostoucí sociální výdaje, které jsou především důsledkem stárnutí populace.
Japonsko muselo v posledních dvou desetiletích bojovat s deflací, tedy poklesem spotřebitelských cen. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.
Japonsko v rámci boje s deflací zavedlo řadu opatření, včetně radikálního uvolnění měnové politiky. Spotřebitelské ceny v zemi díky těmto opatřením vykazují růst již 12 měsíců za sebou, upozornil internetový server BBC. Dubnové zvýšení daně z obratu bylo první za 17 let. Před jeho zavedením spotřebitelská poptávka prudce stoupla, poté však následoval výrazný útlum. V květnu nicméně pokles maloobchodních tržeb podle dnešní zprávy zpomalil na pouhých 0,4 % z dubnových 4,3 %. Čekal se propad o 2 %.
Spotřeba domácností v Japonsku v květnu ale nečekaně prudce klesla, a to o 8 %, čekal se mírnější meziroční pokles o 2,1 %. Míra nezaměstnanosti překvapivě klesla na 3,5 %, čekala se stagnace na 3,6 %.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
