Evropské akcie si připsaly čtvrtý růstový kvartál v řadě

Evropské akcie v úvodu týdne kolísaly kolem nuly, regionální index Stoxx Europe 600 si připsal čtvrtý kvartální zisk v řadě.
Britský FTSE 100 ztratil 0,20 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,32 % a německý DAX zpevnil o 0,18 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,1 %, nejvíce se dařilo chemickému sektoru a sektoru finančních služeb, ztrácely naopak banky.
Stoxx Europe ve druhém čtvrtletí připsal přes dvě procenta a zajistil si tak čtvrtý růstový kvartál v řadě, což je jeho nejdelší řada od března 2010. Německý DAX ve druhém čtvrtletí připsal necelá tři procenta, CAC 40 0,7 % a FTSE 100 přes dvě procenta.
Od počátku roku Stoxx Europe 600 vzrostl o více než 4 %, FTSE 100 je za první pololetí na nule s mírnou ztrátou 0,08 %, zatímco CAC 40 za prvních šest měsíců připsal necelá tři procenta, stejně jako DAX.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Cena ropy Brent by se podle banky Société Générale mohla vyšplhat až na 150 dolarů za barel, pokud konflikt v Iráku zasáhne provoz hlavní ropných polí na jihu země, které zásobují terminály v Perském zálivu.
- Evropská komise v pondělí požádala Světovou obchodní organizaci (WTO) o ustavení rozhodčího panelu, který by určil, zda je letošní ruský zákaz dovážet vepřové maso ze zemí Evropské unie v souladu s mezinárodními obchodními pravidly. Dosavadní jednání s Moskvou v této věci za poslední dva měsíce nikam nevedla, sdělila komise.
- Inflace v eurozóně v červnu podle předběžných dat stagnuje na 0,5 % v souladu s odhady. Jádrové ceny meziročně vzrostly o 0,8 %. Nejvíce by podle odhadů Eurostatu měly do meziročního růstu cen v červnu přispět služby (1,3 % oproti 1,1 % v květnu) následované energiemi (0,1 % oproti 0,0 % v květnu). Negativní vliv na inflaci by v červnu měly mít ceny potravin, alkoholu a tabáku (-0,2 % oproti +0,1 % v květnu).
- Podle předběžných dat statistického úřadu Eurostat inflace v eurozóně v červnu stagnovala na květnové úrovni 0,5 % meziročně. Přestože se jedná o tragicky nízké číslo, které by mělo šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho budit ze spaní, mnohem horší data přináší samotná ECB. Půjčky soukromému sektoru přes veškerou snahu ECB trh podporovat neustále klesají a úvěry poskytované domácnostem dokonce v květnu klesly nejvíce v historii.
- Počet schválených hypoték v květnu ve Spojeném království klesl na 61 707 z 62 806 v dubnu, tedy nejníže za posledních 11 měsíců. Očekával se pokles na 61 800.
Zdroj: Bloomberg