Evropské banky by se podle regulátora kvůli absenci pravidel měly vyhýbat Bitcoinu

Evropské banky by své aktivity z důvodu chybějící regulace neměly nijak spojovat s virtuální měnou Bitcoin. V pátek to ve svém prohlášení uvedl Evropský orgán pro bankovnictví (EBA). Současně regulační úřad vyzval k vytvoření orgánu, který by se virtuální měnám věnoval a dohlížel na to, aby nedocházelo k jejich zneužívání a manipulaci s jejich kurzy.
Úřad ve svém prohlášení uvedl zhruba sedmdesát rizik, která jsou s virtuálními měnami přímo spojena. Tato rizika mimo jiné zahrnují i spojení elektronických měn se zločineckými aktivitami a praním špinavých peněz.
"Evropský orgán pro bankovnictví je přesvědčen, že je třeba z důvodu eliminování těchto rizik třeba vytvořit nový orgán, který by se fungováním virtuálních měn zabýval," uvedl EBA. Mezi nově navrhovanými pravidly EBA je mimo jiné to, aby burzy s virtuální měnou musely mít vlastní kapitál. V případě, že by zkrachovaly, by tak existovaly prostředky, které by zmírnily ztráty klientů.
EBA je zvláště znepokojena tím, že má nad měnou kontrolu skupina tzv. "razičů", kteří uvolňují novou měnu na internet, a obává se, že tak mají možnost blokovat transakce, pokud chtějí. Podle úřadu je třeba přijmout pravidla tak, aby vytvořený systém virtuální měny nebylo možné měnit z rozmaru někoho jenom proto, že má dostatečnou počítačovou sílu.
Starosti dělá úřadu také to, že tvůrci měny, plátci a příjemci mohou zůstat v anonymitě. Nelze tak podle něj zaručit finanční životaschopnost účastníků na trhu a internetovou bezpečnost.
EBA dodala, že celosvětový počet denních transakcí ve virtuálních měnách zatím nikdy nepřekonal 100 tisíc, zatímco jen v Evropě se denně uskuteční 295 milionů běžných plateb.
Bitcoin se na burze BitStamp kolem 11.30 SELČ prodával zhruba za 644 dolarů.
Zdroj: ČTK, Bloomberg