Noční můra Erste se stává skutečností: Maďarsko schválilo opatření, která budou banky stát 2,6 až 3,9 miliardy dolarů

Maďarský parlament v pátek schválil nová opatření týkající se finančního sektoru, která budou stát banky působící na tamním trhu 2,6 až 3,9 miliardy dolarů. Banky budou muset vrátit "nespravedlivé" poplatky a odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Potvrdilo se tak očekávání rakouské finanční skupiny Erste, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny.
Schválená opatření nicméně podle Maďarska nebudou mít vliv na stabilitu finančního sektoru v zemi a nevyžádají si ani potřebu navýšení kapitálu v bankách. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uvedla, že se Maďarsko snaží zajistit, aby banky zaplatily za nespravedlivé zvýšení úroků půjček, a také aby se maďarské domácnosti zcela zbavily půjček v cizích měnách, které je nepřiměřeně zatěžují.
Páteční schválení opatření je podle maďarské vlády pouze prvním krokem k dosažení všech cílů, které si země vytkla. Později má následovat přijetí zákona, který s konečnou platností všechny úvěry vedené v zahraničních měnách převede na úvěry v maďarských forintech.
To se týká zejména půjček vedených ve švýcarských francích, které byly mezi Maďary díky nízkým úrokům populární před vypuknutím finanční krize z roku 2008. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána hodlá nyní tento problém ještě letos definitivně smést ze stolu za podmínek výhodných pro spotřebitele a nevýhodných pro banky.
V pátek schválená legislativa navazuje na rozhodnutí maďarského nejvyššího soudu, podle něhož banky ve svých úvěrových smlouvách používaly některé nekalé praktiky, zejména nesjednaná zvýšení úroků a poplatků. Schválený zákon prohlašuje takové kroky bank za neplatné u devizových i forintových úvěrů.
Legislativa rovněž označila za neplatná kurzová rozpětí, na jejichž základě banky dlužníkům stanovovaly splátky devizových úvěrů. Banky budou muset tato rozpětí přepočítat podle oficiálních kurzů centrální banky.
Vláda s bankami náklady těchto opatření sdílet nebude. Uvedla ale, že je ochotna diskutovat o možnosti podílet se na nákladech převodu devizových úvěrů na forintové. O legislativě, která tento proces upraví, by měl parlament jednat v září.
Vedle domácích a rakouských bank, jako je Erste, působí v Maďarsku také belgická KBC, dále italské finanční domy UniCredit a Intesa Sanpaolo a německá MKB Bank. Banky v Maďarsku dosahovaly v minulém desetiletí vysokých zisků, od roku 2010 je však Orbánova vláda zatěžuje sektorovými daněmi a dalšími náklady.
Aktuality


