US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,07 %
NASDAQ-0,55 %
S&P 500+0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Evropské akcie ve čtvrtek po uvalení dalších sankcí na Rusko oslabily

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely v červených číslech. Investory vyděsily zejména nové sankce, které na Rusko uvalily Evropská unie a Spojené státy americké, a následná reakce ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž řekl, že rusko-americké vztahy směřují do slepé uličky a že by mohly být ohroženy ekonomické zájmy amerických firem v Rusku.

Redakce IW
Redakce IW
17. 7. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 oslabil o 0,68 %, německý DAX odepsal 1,07 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,21 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,41 % na 3 157,82 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou technologického a mediálního odvětví. Nejvíce oslabily bankovní tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry automobilek.

Nové sankce, které na Rusko uvalily EU a USA, srazily také akcie obchodované na moskevské burze. Hlavní index tamní burzy MICEX klesl o 2,31 % a dolarový index RTS odepsal 3,81 %.

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích

  • Evropský statistický úřad ve čtvrtek potvrdil předběžná data, podle nichž inflace v červnu stagnovala na 0,5 % meziročně. Jádrové ceny meziročně vzrostly o 0,8 %, rovněž v souladu s předběžnými daty. Záporné meziroční míry inflace v červnu zaznamenaly Bulharsko (-1,8 %), Řecko (-1,5 %), Portugalsko (-0,2 %), Maďarsko a Slovensko (obě -0,1 %). Nejvyšší přírůstky vykázaly Spojené království (+1,9 %), Rakousko (+1,7 %) a Lucembursko (+1,2 %). Ve srovnání s květnem inflace klesla v deseti členských státech, ve čtrnácti se zvýšila a ve čtyřech zůstala stabilní.
  • Eurozóna: Stavební výroba v květnu klesla meziměsíčně o 1,5 % (duben: +0,4 %, revidováno z +0,8 %).
  • Evropská unie a Spojené státy se rozhodly uvalit zatím nejtvrdší hospodářské sankce proti Rusku. EU se na nich shodla na středečním večerním summitu v Bruselu, Spojené státy své stanovisko sdělily na webu ministerstva financí. Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek, která je zároveň druhým největším producentem zemního plynu v Rusku, a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda svým občanům zakazuje. Těmto firmám se také nesmí v USA půjčovat, což znamená, že ztratily přístup na americké dluhopisové trhy.
  • Evropská centrální banka (ECB) hodlá po skončení zátěžových testů bank v eurozóně zveřejnit velké množství dat o jednotlivých finančních domech. Zveřejněný rozsah dat přitom podle agentury Reuters nebude mít obdoby. Data mají zahrnovat údaje o nesplácených úvěrech, ale také třeba o dluhovém financování. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení ECB. Finančním domům dá ECB dva týdny na to, aby přišly s plány, jak s případným nedostatkem kapitálu naložit.
  • Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v červnu meziročně zvýšil o 4,5 %, a pokračoval tak v růstu, který začal před deseti měsíci. Oznámilo to ve čtvrtek Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Z velkých evropských trhů v červnu kleslo pouze Německo. Počet nových registrací osobních aut v zemích EU v červnu stoupl na 1,189 milionu. Jde ale o druhé nejnižší číslo za tento měsíc od roku 2003, kdy ACEA začala s měřením v rámci širší EU.
  • Člen Výkonné rady ECB Ardo Hansson ve středu prohlásil, že Evropská centrální banka v nejbližší době nebude připravená spustit program nákupu dluhopisů a není to podle něj ani nutné. "Má cenu ho připravovat, má cenu mít k dispozici více nástrojů, ale nemyslím si, že kvantitativní uvolňování je nástroj, který bychom nyní potřebovali," řekl Hansson. Program nákupu dluhopisů je podle něj časově náročný a nepomůže vyřešit současné problémy. "Je to spíše střednědobý plán do budoucna," prohlásil.
  • Turecká centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu na 8,25 %.
  • Vlastníci italské automobilové skupiny Fiat Chrysler popřeli zprávu německých médií, podle níž s nimi jednala německá automobilová skupina Volkswagen o možném převzetí společnosti. Informace s odvoláním na nejmenované zdroje z firemního prostředí přinesl ve čtvrtek na svém webu německý měsíčník Manager Magazin s tím, že k případné dohodě o ceně mají obě strany stále daleko.
  • Evropský výrobce letadel Airbus získal tento týden na aerosalonu ve Farnborough u Londýna zakázky v téměř dvojnásobné hodnotě než jeho americký konkurent Boeing. Společnost oznámila, že za čtyři obchodní dny akce přijala potvrzené a předběžné zakázky na 496 letonů v hodnotě 75 miliard dolarů. Boeing získal objednávky na 201 letadel za celkem 40 miliard dolarů, uvedla agentura AP.

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná