Vystoupení Janet Yellenové v Jackson Hole: Trh práce se stále plně nezotavil, o termínu zvyšování sazeb nadále diskutujeme

Na výročním setkání centrálních bankéřů, ekonomů a předních akademiků se v pátek ke slovu dostala také guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová. Její vystoupení bohužel média živě nevysílala, ze zveřejněné písemné přípravy nicméně vyplývá, že ve svém projevu Yellenová řekla, že se Fed nadále věnuje podrobnému monitorování situace na trhu práce a zabývá se též otázkou načasování začátku zvyšování úrokových sazeb.
Yellenová ve svých poznámkách zdůrazňuje, že neexistuje žádná univerzální měnová politika, kterou by bylo možno v různých situacích aplikovat. Přetrvávajícím problémem pracovního trhu ve Spojených státech je podle guvernérky Fedu "významné nevyužití pracovních kapacit". Šéfka banky také upozorňuje, že by příliš brzký začátek utahování měnové politiky mohl zabránit plnému zotavení trhu práce, čehož se banka snaží vyvarovat.
Yellenová tak dala najevo, že podle jejího názoru potřebuje ekonomika nadále podporu v podobě uvolněné měnové politiky. Fed od loňska postupně omezuje podpůrné nákupy dluhopisů, základní úrokovou sazbu ale ponechává na prakticky nulové úrovni, na níž je od konce roku 2008, a není jasné, kdy ji začne zvyšovat.
"Americká ekonomika za pět let od konce poslední finanční krize učinila obrovský pokrok, zejména v překonávání největšího poklesu zaměstnanosti od Velké hospodářské krize. Vytvořeno již bylo více pracovních míst, než kolik jich v důsledku finanční krize zaniklo," stojí dále v poznámkách Yellenové.
"V letošním roce bylo měsíčně vytvořeno v průměru 230 tisíc nových pracovních míst, zatímco v předchozích dvou letech to měsíčně bylo v průměru jen 190 tisíc. Červencový pokles celkové míry nezaměstnanosti v USA na 6,2 % znamená oproti vrcholu nezaměstnanosti v roce 2009 pokles o zhruba 4 procentní body," připomíná dále guvernérka Fedu. Tento vývoj je podle ní jednoznačně pozitivní, oživování trhu práce ale není u konce, což dokládají některé další ukazatele.
Samotná míra nezaměstnanosti podle šéfky Fedu neodráží miliony lidí, kteří kvůli slabému trhu práce přestali hledat zaměstnání nebo se museli spokojit se zkráceným úvazkem. Posouzení toho, zda už je ekonomika blízko stavu plné zaměstnanosti, "komplikují posuny ve struktuře trhu práce a možnost, že těžká recese vedla k dlouhodobějším změnám ve fungování trhu", uvedla Yellenová.
"V takové situaci neexistuje jednoduchý recept na správnou politiku," pokračuje šéfka Fedu. Podle ní je tak nutné zachovávat "pragmatický" přístup, který umožňuje vyhodnocovat nové informace, aniž se Fed zaváže k předem danému postupu.
Yellenová také napsala, že americká centrální banka nadále pozorně sleduje všechny klíčové ukazatele, které jí pomáhají v rozhodování, kdy začít zvyšovat úrokové sazby. "Pokud by se ukázalo, že výkonnost ekonomiky není tak dobrá, jak nyní předpokládáme, byli bychom přinuceni načasování zvyšování sazeb ještě zvážit." Bližší podrobnosti k termínu plánovaného začátku zvyšování sazeb ovšem Yellenová nesdělila.
Celkově byl projev obhajobou jejího dosavadního postoje, podle něhož Velká recese změnila ekonomiku a trh práce tak, že tomu ekonomové ještě plně nerozumí. Lepší je tak podle Yellenové čekat, protože neodůvodněně rychlé zpřísnění měnové politiky by ekonomiku poškodilo.
Úsudek o situaci na trhu práce je nyní klíčem k rozhodování o měnové politice. Někteří členové Fedu v poslední době stále více argumentují tím, že ekonomika je už v natolik dobré kondici, že další udržování nízkých sazeb může vést k růstu inflace a především k vytváření nebezpečných cenových "bublin" na trzích investičních aktiv. Yellenová ale zastává názor, že před zvyšováním úroků je nutné mít jistotu, že se trh práce plně zotavil.
Úplné znění připraveného projevu Janet Yellenové
Zdroj: ČTK, Bloomberg