Co musíte ráno vědět (27. srpna)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, na kolik si denně přijde teroristická organizace Islámský stát a kdo je nejlepší komik? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý dále sílily a S&P 500 poprvé v historii uzavřel nad 2 000
Americké akcie začaly úterní obchodování mírným růstem a v průběhu celého dne se s drobnými výkyvy držely v zelených číslech. Index S&P 500 opět posunul své historické maximum a dokázal poprvé v historii uzavřít nad hladinou 2 000 bodů, i když těsně. Indexy Dow a S&P 500 rostly v deseti ze třinácti posledních obchodních dnů, většinou ale při nízkých objemech obchodů, což naznačuje, že mnozí investoři už za nynější ceny nejsou příliš ochotni nakupovat. Dow posílil o 0,17 % na 17 106,70 bodu, když během dne posunul intradenní historický rekord na 17 153,8 bodu, širší S&P 500 se během dne vyšplhal až na historické maximum 2 005,04 bodu a uzavřel se ziskem 0,11 % na novém zavíracím maximu 2 000,02 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,29 % na 4 570,64 bodu. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotnictví, energetickým titulům a cenným papírům z odvětví základních materiálů. Kleslo naopak odvětví služeb a mírně oslabily také průmyslový sektor, telekomunikační odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.
Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese
2. Evropské akcie posilovaly druhým dnem v řadě, nejvíce se dařilo bankám
Evropské akcie si v úterý zajistily největší dvoudenní zisk za poslední čtyři měsíce, když mezi investory převládl optimismus z možného rozšíření podpůrné politiky Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 0,70 % poté, co v pondělí londýnská burza neobchodovala, francouzský CAC 40 posílil o 1,18 % a německý DAX o 0,82 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,73 % na 342,96 bodu a všechny jeho sektory skončily v plusu. Nejlépe si vedly akcie bank a chemický sektor, jen lehce nad nulou se pohybovaly cenné papíry z telekomunikačního odvětví a technologický sektor.
Akciový tip: Elektřině navzdory E.ON
3. Pražská burza v úterý mírně oslabila
Index PX odepsal 0,16 % na 993,39 bodu. Nejobchodovanější akcií byla Komerční banka, která odepsala 0,43 %. Nedařilo se ani druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, jejíž cenné papíry ztratily 0,05 %. Druhou nejčastěji obchodovanou emisí byla skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,23 %, a na třetí příčce se umístila O2 C.R., která však oslabila o 1,57 % poté, co na ni analytici z HSBC snížili doporučení na "underweight" z "neutral". Akcie Pivovarů Lobkowicz, které ve středu ráno odhalí hospodářské výsledky, odepsaly 0,85 %. Fortuna, která čísla zveřejní ve čtvrtek, zlevnila o 0,32 %, zatímco Pegas Nonwovens, jehož výsledky budou zveřejněny rovněž ve čtvrtek, připsal 0,61 %. Akcie pojišťovny VIG po zveřejnění kvartálních čísel zpevnily o 0,19 %. Čistý zisk po minoritách společnosti vzrostl ve 2Q na 95 milionů EUR, zaostal ale za odhady. Čistý zisk před minoritami byl 101,7 milionu EUR. Hrubé předepsané pojistné kleslo o 3,1 % na 2,25 miliardy EUR.
Výsledková sezóna v Praze spěje do finále. Co čekat od Pivovarů Lobkowicz, Fortuny a Pegasu?
4. Očekávané události
Středa bude co do počtu zveřejněných makrodat poklidná. Německo představí index spotřebitelské důvěry (odhad září: 8,9 bodu, srpen: 9 bodů), stejně tak Itálie (odhad srpen: 104 bodů, červenec: 104,6 bodu). Investoři na pražské burze budou sledovat především výsledky skupiny Pivovary Lobkowicz. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ruská vláda výrazně zvýšila letošní odhad inflace
Ruské ministerstvo hospodářství v úterý výrazně zvýšilo odhad inflace pro letošní rok, zatímco výhled ekonomického růstu země pro příští rok snížilo na polovinu. Nové odhady podle agentury Reuters naznačují, že vzájemné obchodní sankce mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině ruskou ekonomiku poškozují.
6. Burger King potvrdil akvizici Tim Hortons, financovat ji pomůže Buffettova Berkshire Hathaway
Americký hamburgerový řetězec Burger King Worldwide se dohodl na převzetí největší kanadské sítě restaurací s rychlým občerstvením Tim Hortons, která se zaměřuje na prodej kávy a sladkého pečiva. Zaplatí za ni zhruba 11 miliard dolarů, oznámily v úterý firmy ve společném sdělení. Jejich spojením vznikne třetí největší světová skupina restaurací s rychlou obsluhou s tržbami kolem 23 miliard dolarů a zhruba 18 000 provozovnami ve stovce zemí světa.
7. Islámský stát vydělává denně až dva miliony dolarů
Islámský stát, který zabírá část území Iráku a Sýrie větší než Spojené království, si díky svým aktivitám denně přichází na zhruba 2 miliony dolarů. Tvrdí to finanční experti amerických zpravodajských služeb.
8. Rusko nařídilo uzavřít další restauraci McDonald's
Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor nařídil dočasně uzavřít další z restaurací amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald's, tentokrát v Jekatěrinburgu. Oznámila to v úterý agentura Reuters. Jde již o pátou pobočku McDonald's, v níž úřad zastavil provoz. Rospotrebnadzor tvrdí, že v provozovnách zjistil porušování hygienických předpisů, odmítá však, že by šlo o odvetu za západní sankce.
9. Porošenko a Putin jednali v Minsku
Prezidenti Ukrajiny a Ruska se sešli v běloruském Minsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova se státníci sešli po večeři na summitu o ukrajinské krizi, kterého se kromě představitelů Ruska a Ukrajiny účastní i prezidenti Kazachstánu a Běloruska a také zástupci Evropské unie. Vladimir Putin po setkání řekl, že s Petrem Porošenkem hovořili o potřebě urychleného ukončení krveprolití na Ukrajině a zahájení politického řešení krize. Nyní je však prý na Ukrajině, aby navrhla podmínky příměří. Moskva je připravena přispět k mírovému dialogu, zdůraznil šéf Kremlu. Prezidenti se prý rovněž dohodli na obnovení jednání o dodávkách zemního plynu. Ministři energetiky obou zemí budou s eurokomisařem Güntherem Oettingerem 6. září jednat o miliardových dluzích Kyjeva za plyn. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil dnešní jednání mezi Putinem a Porošenkem v Minsku za úspěšná, jeho ukrajinský protějšek Pavel Klimkin i hostitel schůzky, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, za obtížná. Srdečné a pozitivní byly vícestranné rozhovory podle šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové. Petro Porošenko po setkání řekl, že Ukrajina a Rusko chystají společná jednání pohraničních stráží a generálních štábů o uklidnění situace. Příprava příměří má podle něj začít co nejrychleji. Putin prý dal znovu najevo, že souhlasí s mírovým plánem Kyjeva. Podle agentury AP však není jasné, zda tato deklarovaná podpora znamená, že zbraně na východě Ukrajiny brzy utichnou. Putin a Porošenko jednali mezi čtyřma očima vůbec poprvé, a to zhruba dvě hodiny.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Emmy si odnesli Sheldon i Perníkový táta
V noci na úterý se předávaly televizní ceny Emmy, které jsou považovány za obdobu filmových Oscarů. Sošku za nejlepší komedii si odnesl seriál Taková moderní rodinka, prestižní ocenění získal již popáté za sebou. V kategorii nejlepší dramatický pořad pak uspěl seriál Perníkový táta, nejlepším komediálním hercem je Jim Parsons, představitel Sheldona Coopera ze sitcomu Teorie velkého třesku. Nejlepším hercem ve vedlejší roli v komediálním seriálu se stal Ty Burrell alias Phil z Takové moderní rodinky. Ocenění za nejlepší režii si odnesl Adam Bernstein s kriminálním dramatem Fargo a za výkon v seriálu Viceprezident(ka) si sošku v kategorii nejlepší herečka v komediálním seriálu odnesla Julia Louisová-Dreyfusová. Za scénář byl oceněn Stephen Moffat za třetí díl třetí série Sherlocka s názvem Poslední přísaha. Za tento díl získal sošku i Martin Freeman jako nejlepší herec ve vedlejší roli v minisérii nebo televizním filmu a Benedict Cumberbatch jako nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli v komediálním seriálu byla jmenována Allison Janneyová za roli babičky v seriálu Mom (Mamka).