Evropské akcie ve čtvrtek kvůli vyostření napětí na Ukrajině oslabily

Evropským akciím se ve čtvrtek nedařilo. Investory zneklidnila zejména pokračující eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, k čemuž přispěla slova ukrajinského Petra Porošenka, že země čelí ruské invazi. Vyšším poklesům trhů však bránily sílící spekulace, že by Evropská centrální banka příští týden mohla představit konkrétní opatření na podporu evropského hospodářství.
Britský FTSE 100 klesl o 0,36 %, německý DAX odepsal 1,12 % a francouzský CAC 40 ztratil 0,66 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,94 % na 3 164,44 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou mediálního odvětví. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a finanční tituly.
"Investoři se nyní nedokáží shodnout, zda slabá čísla, která chodí z evropské ekonomiky, jsou dost špatná na to, aby se ECB konečně rozhodla jednat," řekl podle agentury Bloomberg Ben Kumar ze společnosti Seven Investment Management.
Přibližně o procento zdražily akcie italské společnosti Telecom Italia (+1,33 %), která oznámila, že podala nabídku na převzetí brazilské divize telekomunikační firmy Vivendi.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Španělsko: HDP ve druhém čtvrtletí vzrostl mezikvartálně v souladu s odhady o 0,6 %, meziročně přidal 1,2 %.
- Počet nezaměstnaných v Německu v srpnu vzrostl o jeden tisíc, očekával se pokles o 5 tisíc. Míra nezaměstnanosti zůstala na 6,7 % v souladu s odhady.
- Ekonomická nálada v eurozóně se v srpnu mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry klesl v souladu s odhady na -10 bodů (červenec: -8,4 bodu). Index sentimentu ve službách klesl na 3,1 bodu z 3,6 bodu v červenci (odhad: 3,5 bodu), index sentimentu v průmyslu se propadl více na -5,3 bodu z -3,8 bodu v červenci (odhad: -4,5 bodu) a index sentimentu v ekonomice klesl na 100,6 bodu ze 102,1 bodu v červenci (odhad: 101,5 bodu).
- Rusko a Ukrajina se ve čtvrtek opět přiblížily k přímému vyhlášení války. Poté, co proruští separatisté oznámili, že po jejich boku bojují Rusové, události nabraly rychlý spád. Separatisté se probojovávají jihovýchodní částí země a zabírají znovu místa, která předtím dobyla ukrajinská armáda. O tom, že se jim dostává pomoci, není pochyb. Kyjev potvrdil, že město Novoazovsk padlo do rukou rebelů a že se na dobytí pravděpodobně podíleli i ruští vojáci. Prezident Porošenko následně oficiálně oznámil, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Podle OSN kvůli konfliktu od dubna přišlo o život 2 220 lidí včetně 23 dětí.
- Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžných dat v srpnu zvýšily 0,8 % meziročně v souladu s odhady a stejně jako v červenci. Meziměsíčně se podle předběžných údajů nezměnily, jak se očekávalo po 0,3% růstu v červenci.
- Nový francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron ve čtvrtek narazil u odborových organizací, když v zemi s pětatřicetihodinovým pracovním týdnem podpořil větší flexibilitu pracovní doby. Bývalý bankéř to prohlásil v rozhovoru s týdeníkem Le Point krátce před úterním jmenováním na ministerský post. Rozhovor byl zveřejněn ve čtvrtek. Vláda jakékoli plány v tomto smyslu okamžitě popřela, napsala agentura AFP.
Výsledková sezóna
- Ruská letecká společnost Aeroflot se v letošním prvním pololetí propadla do ztráty. Oznámil to ve čtvrtek státem ovládaný podnik. Výsledky ovlivnily mimořádné náklady a zpomalení ekonomiky Ruska, které se kvůli ukrajinské krizi stalo terčem západních sankcí.
- Společnosti Sberbank, která je podle výše aktiv největší ruskou bankou, klesl v letošním prvním pololetí čistý zisk o více než dvě procenta na 170,4 miliardy rublů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Sberbank je jednou z pěti ruských bank, které se staly terčem západních protiruských sankcí v souvislosti s ukrajinskou krizí. Sberbank působí mimo jiné i na českém trhu.
Zdroj: CNBC
Aktuality

