Marže malých amerických firem zamířily na jih, Fed si mne ruce

Finanční krize z roku 2008 dokázala na tvářích manažerů amerických firem nejen zanechat hluboké vrásky, ale i vykreslit drobné úsměvy. Hromadné propouštění zaměstnanců a odchod společností z nejádrových oblastí jejich podnikání totiž způsobily výrazný nárůst jejich marží. Čerstvá data nicméně naznačují, že se ani ty nemohou zvyšovat donekonečna. Analytici za obratem trendu vidí několik příčin.
Ziskové marže amerických firem se po několika letech strmého růstu započatého v průběhu finanční krize z roku 2008 dostaly pod tlak. V případě firem s velkou tržní kapitalizací se aktuálně průměrná EBIT marže pohybuje na stále slušné úrovni 14,3 %, podniky s malou tržní kapitalizací ale hlásí prudký pokles průměrné marže až na 6,5 %.
"Pohled na marže firem působících napříč Spojenými státy v nás vyvolává dojem, že vrcholu bylo dosaženo na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku," napsal v nedávné poznámce klientům Sean Darby, akciový stratég ze společnosti Jefferies.
Při té příležitosti identifikoval tři skutečnosti, které podle něj za zpomalením růstu, respektive poklesem marží stojí. Zaprvé hovoří o navyšování kapitálových výdajů, zadruhé o výdajích realizovaných v rámci programů zpětných odkupů akcií a zatřetí o vzestupu vstupních cen (nákladů).
Podle Deana Makiho z britské Barclays je ale na vině ještě něco jiného, a to velký nepoměr mezi růstem nákladů na práci a růstem výrobních cen. Pokud tento nepoměr bude dále narůstat, nezbude podle Makiho "postiženým" americkým firmám nakonec nic jiného, než zvýšit prodejní ceny svého zboží. To by přitom dokonale zapadlo do plánů americké centrální banky, která by ráda viděla tempo inflace poblíž 2% úrovně.
Zdroj: Business Insider
Aktuality
