US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,20 %
Erste-0,48 %

Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, za pět dní ale skončily všechny hlavní trhy v zelených číslech

Obchodování na evropských akciových trzích se v pátek vyvíjelo nejednotně. Ve čtvrtek odpoledne burzy starého kontinentu v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky dále snížit sazby a začít podporovat slábnoucí hospodářství odkupy zajištěných cenných papírů a dluhopisů silně rostly a západoevropský index FTSEurofirst 300 se vyhoupl dokonce na maximum za šest a půl roku. Toho investoři před nadcházejícím víkendem využili k realizaci zisků.

Redakce IW
Redakce IW
5. 9. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,19 %. Německý DAX naopak o 0,23 % posílil. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 3 275,25 bodu. Většina hlavních sektorů skončila pod nulou. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, finanční tituly a cenné papíry z odvětví spotřebního zboží. Dařilo se naopak akciím automobilek a odvětví služeb.

Hlavní páteční události na evropských trzích

  • Ekonomický růst zemí platících eurem se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předešlým kvartálem zastavil. Hospodářství eurozóny v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněného odhadu mezikvartálně stagnovalo a meziročně vzrostlo o 0,7 %. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil první rychlý odhad z poloviny srpna. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie se mezikvartálně zvýšil o 0,2 %. Ve srovnání s prvním čtvrtletím ale rostl o desetinu procentního bodu pomaleji.
  • Průmyslová výroba v největší evropské ekonomice v červenci meziročně vzrostla o 2,5 %, nejvíce za více než dva roky. Meziměsíčně stoupla o 1,9 %. Čekal se růst o 0,4 % meziročně a o 0,5 % meziměsíčně. V červnu německá průmyslová výroba meziročně klesla o 0,4 % (revidováno z -0,5 %), meziměsíčně se ale o 0,4 % zvýšila (revidováno z +0,3 %). Vyplývá to z pátečních údajů německého ministerstva hospodářství.
  • Důvěra francouzských spotřebitelů v tamní ekonomiku zůstala v srpnu beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval na 86 bodech. Čekal se pokles na 85 bodů.
  • Ruská centrální banka je připravena podniknout "nestandardní" opatření, aby kompenzovala dopady nových sankcí, které by na Rusko mohla uvalit Evropská unie. Uvedla to v pátek zástupkyně guvernérky banky Xenia Judajevová. Odmítla však tato opatření konkretizovat.
  • Zástupci Ukrajiny a proruských separatistů operujících na území na východ od Kyjeva v pátek v běloruském Minsku podepsali dohodu o příměří. Klid zbraní by podle ní měl na východní Ukrajině zavládnout v pátek večer. Očekává se, že Evropská unie v reakci na tuto událost odloží plánované zavádění dalších protiruských sankcí.
  • Londýnský soud v pátek schválil restrukturalizační plán uhelné společnosti NWR, který kromě jiného počítá s vydáním více než 5 miliard nových akcií, které mají do kasy společnosti dodat přibližně 118 milionů eur. Plán musí jako poslední schválit ještě americký soud, který v této záležitosti bude rozhodovat 9. září.
  • Ruský finanční ústav Sberbank v pátek oznámil, že v prvních osmi měsících letošního roku hospodařil s čistým ziskem 252,6 miliardy rublů. Meziročně to znamená pokles o 0,5 %. Banka ve zprávě k výsledkům uvedla, že za poklesem zisku stojí změny ve vedení účetnictví, které vyplývají z nových nařízení ruské centrální banky.
  • Německý automobilový koncern Daimler v srpnu meziročně zvýšil prodeje luxusních automobilů Mercedes-Benz téměř o deset procent na 118 887 vozů. To představuje nejlepší srpnový výsledek v historii podniku. Firma v pátek rovněž uvedla, že zůstává na cestě k rekordnímu celoročnímu prodeji.
  • Slovensko možná odkoupí podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská skupina Enel. Řekl to slovenský premiér Robert Fico. Stát, který v SE drží 34 % akcií, by v případě koupě dvoutřetinového podílu od Enelu elektrárny zcela ovládl. O akcie SE už dříve projevil zájem i Energetický a průmyslový holding (EPH) a společnost ČEZ.
  • Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair jsou blízko dohody o nákupu nejméně 100 letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Hodnota kontraktu by mohla činit až deset miliard dolarů, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.

Shrnutí uplynulého obchodního týdne na evropských trzích

Uplynulý týden evropské akcie zahájily opatrným růstem. Investoři na začátku týdne vyčkávali, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak se Evropská centrální banka ve čtvrtek postaví k slabým makrodatům. Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %.

V úterý se hlavní burzy starého kontinentu pohybovaly kolem nuly. Investoři nadále sledovali vývoj situace na Ukrajině a pokračovali ve spekulování, o čem na svém čtvrtečním zasedání rozhodne Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 posílil o 0,06 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX připsal 0,3 %.

V polovině týdne se evropské akcie konečně nadechly a díky zprávám o ukrajinsko-ruském příměří posilovaly. Zisky však mírně tlumily zprávy o kompozitních indexech nákupních manažerů a indexech v sektoru služeb, které byly horší, než se čekalo. Britský FTSE 100 připsal 0,65 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,99 % a německý DAX posílil o 1,26 %.

Čtvrteční dopoledne bylo na evropských trzích poměrně poklidné. Odpoledne však mezi investory vtrhlo rozhodnutí ECB dále snížit sazby a také slova šéfa banky Maria Draghiho, který oznámil zahájení programu odkupu zajištěných cenných papírů a krytých dluhopisů. To většinu burz nakoplo k silnému růstu. Německý DAX posílil o 1,02 % a francouzský CAC 40 přidal dokonce 1,65 %. Černou ovcí Evropy se ale stala londýnská burza, jejíž index FTSE 100 vzrostl jen o 0,06 %.

V závěru týdne investoři na evropských trzích po předchozím růstu západoevropského indexu FTSEurofirst 300 na maximum za šest a půl roku převážně vybírali zisky. Britský FTSE 100 oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,19 %. Německý DAX naopak o 0,23 % posílil.

Za celý týden britský index FTSE 100 vzrostl o 0,49 % na 6 855,10 bodu, německý DAX posílil o 2,92 % na 9 747,02 bodu a francouzský CAC 40 přidal 2,42 % na 4 486,49 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 od pondělí do pátku přidal 3,23 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná