Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli valuacím i průzkumu veřejného mínění ve Skotsku

Evropské akcie v pondělí ztrácely. Investoři zvažovali valuace a akcie ve Spojeném království negativně reagovaly na víkendový průzkum veřejného mínění ve Skotsku, podle něhož si více Skotů přeje nezávislost než setrvání v unii.
Britský FTSE 100 odepsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,26 % a německý DAX naopak zpevnil o 0,11 %. Regionální Stoxx Europe ztratil půl procenta. Nejhůře si vedly ropné společnosti poté, co cena ropy Brent poprvé za více než rok klesla pod 100 dolarů za barel. Dařilo se naopak technologickému sektoru a sektoru zdravotní péče.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Referendum o nezávislosti ve Skotsku se blíží (18. září) a ekonom Paul Krugman se zapojil do diskuze. Varuje Skotsko před tím, aby si v případě nezávislosti ponechalo libru, jak zastánci svobodného Skotska doufají. Země se tak podle Krugmana totiž vzdá klíčového faktoru ekonomické bezpečnosti. Krugman připomíná snad nejdůležitější lekci, kterou trhy naučila krize v eurozóně - totiž, že státy, které si nemohou tisknout peníze samy, se dostávají do vážných dluhových problémů, zatímco země s vlastní měnou nikoli (většinou).
- Ruské embargo na dovoz potravin může citelně poškodit hospodářský růst v pobaltských zemích, Norsku, Polsku a Maďarsku. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Dodala, že nejvíce postiženou zemí bude pravděpodobně Litva, ve které se vývoz potravin do Ruska podílí na hrubém domácím produktu téměř třemi procenty.
- Německo by mělo zvýšit investice, aby tak pomohlo povzbudit slábnoucí hospodářské oživení v eurozóně. Celá eurozóna pak potřebuje přijmout více strukturálních reforem. Prohlásila to v rozhovorech pro francouzská média šéfka MMF Christine Lagardeová.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v září podruhé za sebou klesla, a dostala se tak na nejslabší úroveň za více než rok. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Údaje podle ní signalizují, že eurozóna se vrátí do hospodářské recese. Index důvěry investorů se tento měsíc propadl na minus 9,8 bodu ze srpnových plus 2,7 bodu. Nachází se tak na nejnižší hodnotě od loňského července. Analytici podle průzkumu agentury Bloomberg očekávali mnohem mírnější pokles na plus 1,4 bodu.
- Ceny domů ve Španělsku ve druhém čtvrtletí poprvé za šest let vzrostly. Zpráva je další známkou ekonomického oživení země. Španělský statistický úřad INE v pondělí oznámil, že ceny domů meziročně stouply o 0,8 % po poklesu o 1,6 % v prvních třech měsících.
- Moody's snížila hodnocení dlouhodobého seniorního nezajištěného dluhu a depozit Erste Group Bank ze stupně Baa1 na Baa2.
- Britský princ William a vévodkyně Kate potvrdili, že čekají druhého potomka pouhý rok po narození dědice trůnu George.
- Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa v červenci podle sezonně upravených údajů stoupl na rekordních 22,2 miliardy eur z červnových 16,4 miliardy eur. Vývoz rostl nejrychleji od května 2012, zatímco dovoz se snížil. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad, podle analytiků naznačuje, že by největší evropská ekonomika ve třetím čtvrtletí mohla silně růst, když ve druhém čtvrtletí naopak překvapivě klesla.
- Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala třetí měsíc v řadě na 7,4 %. Bez práce bylo 535 225 lidí, uvedl v pondělí Úřad práce. Stále roste počet volných míst, v srpnu jich zaměstnavatelé nabízeli 54 724, zhruba o 14 000 více než před rokem. Situaci na trhu práce stále ovlivňují sezonní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii, lázeňství, lesních závodech a povrchových lomech.
- Průmyslová produkce v červenci v Česku meziročně reálně vzrostla o 8,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 6,0 %. Červenec 2014 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den více. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,7 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
dnes | 9:46
5. 7. | 10:54
4. 7. | 23:58
4. 7. | 12:55