Americké akcie v úvodu týdne mírně ztrácely, S&P 500 spadl z rekordu

Americké akcie v úvodu týdne kolísaly a obchodovaly se smíšeně. Ztráty ropných společností nedokázal vyvážit ani technologický sektor.
Dow odepsal 0,15 %, S&P 500 0,31 %, technologický Nasdaq připsal díky rally akcií Yahoo! 0,20 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Boeing, Microsoft a Intel, ztrácely naopak ExxonMobil, Wal-Mart a Chevron.
Ropné společnosti oslabovaly v reakci na klesající cenu ropy Brent, která po více než roce spadla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Výprodej akcií ropných firem zastínil i rally v technologickém sektoru.
ExxonMobil a Chevron obě odepisovaly přes procento a vedly index Dow do červených čísel. Automobilka Ford reagovala oslabením o 2 % na snížení doporučení ze strany banky Morgan Stanley. Rally naopak zažila společnost Yahoo! (+5,61 %) poté, co byla zveřejněna zpráva o tom, že by během IPO firmy Alibaba, v níž má Yahoo! více než 22% podíl, mohla Alibaba získat přes dvacet miliard dolarů.
Apple oslabil o 0,63 % před úterní plánovanou akcí, na níž by měl odhalit nové modely iPhonu i další zařízení. Nové iPhony by měly obsahovat software, který by měl umožnit mobil využívat jako mobilní peněženku.
Akcie společnosti Rackspace posilovaly o 6,8 % poté, co zdroje obeznámené se situací přinesly zprávu o tom, že by o poskytovatele cloudových služeb mohla mít zájem firma CenturyLink. Rackspace již minulý měsíc oznámila, že zvažuje své strategické možnosti, případnou akvizici ze strany CenturyLink však zástupci obou firem odmítli komentovat.
Multimedia Games Holding zpevnila o více než 30 %, nejvíce od února 2012 v reakci na zprávu, že by ji mohla koupit Global Cash Access Holdings za 1,2 miliardy dolarů.
Akcie společnosti Boeing posílily o necelá tři procenta díky uzavřenému kontraktu s aerolinkami Ryanair, které koupí 100 letadel za více než 10 miliard dolarů a na dalších 100 si vezme opci. Celková hodnota zakázky by tak mohla činit až 22 miliard dolarů.
Internetový prodejce Amazon snížil ceny svého chytrého telefonu Fire ve Spojených státech. Přístroj, který firma představila před necelými třemi měsíci, bude s dvouletou smlouvou a pamětí 32 gigabytů stát místo původních 199 dolarů nově 99 centů (asi 21 Kč). Firma kromě toho začala brát předobjednávky na telefon v Německu a v Británii. Telefon Fire s dvouletým kontraktem a pamětí 64 gigabytů bude stát 99 dolarů místo původních 299 dolarů. Sdělení firmy podle listu Wall Street Journal naznačuje, že tržby z prodeje tohoto vůbec prvního vlastního chytrého telefonu firmy nemusejí být valné.
Po závěru obchodování společnost General Mills oznámila, že kupuje producenta zdravých potravin Annie's za asi 820 milionů USD. Akcie Annie's na zprávu reagovaly až 37% posílením.
Cena ropy Brent se po více než roce vrátila pod 100 dolarů
Cena severomořské ropy Brent v pondělí poprvé za více než rok klesla pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel. Slabší ekonomické údaje ze Spojených států a Číny totiž posílily obavy investorů ohledně poptávky. Brent zlevnil až na 99,36 USD za barel, což byla nejnižší úroveň od začátku loňského května.
Později Brent část ztrát smazal a kolem 21.45 SELČ se prodával za 100,25 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se snížila zhruba o 35 centů a dostala se na zhruba 92,93 dolaru za barel.
Cena ropy Brent kvůli slabému vývoji ekonomiky a dostatečným dodávkám na trh prudce klesla z letošního maxima nad 115 dolary, na které se vyšplhala v červnu. Propad cen ropy je sice příznivý pro její spotřebitele, komplikuje však snahy centrálních bank o odvrácení deflace i rozpočtovou situaci producentských zemí.
Ceny ropy v pondělí zamířily dolů po překvapivé zprávě, že v Číně v srpnu klesl objem dovozu. Cena tak navázala na páteční propad, za kterým stály nečekaně slabé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě, Číně patří druhá příčka.
Investoři dále pozorně sledují vývoj konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě. Analytici upozorňují, že ceny ropy se nyní z pohledu řady členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nacházejí na příliš nízké úrovni. Někteří z nich se však domnívají, že Saúdská Arábie, která je klíčovým členem OPEC, nebude ochotna podpořit ceny omezením dodávek, protože nechce přijít o svůj podíl na trhu.
Zdroje agentury Reuters z kartelu OPEC navíc tvrdí, že pokles cen ropy je pouze přechodnou záležitostí. "Ceny se stále drží v přijatelném rozpětí," uvedl jeden ze zdrojů. "Blíží se zima, takže se očekává růst cen."
Zlato zlevnilo zhruba o procento a je nejlevnější od začátku června.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká společnost General Motors začne během dvou let prodávat automobily, které budou v určitých případech schopny převzít řízení. Zákazníkům ale také nabídne auta, která dokážou komunikovat s jinými vozy. Tato technologie má pomoci předcházet nehodám a posilovat plynulost dopravního provozu. Informovali o tom představitelé podniku.
- Americká internetová společnost Twitter testuje způsob, který by uživatelům umožnil nakupovat prostřednictvím takzvaných tweetů, tedy krátkých vzkazů na její stejnojmenné komunikační síti.
- Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair se dohodly na nákupu 100 letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Na dalších sto si bere opci. Firma tak potvrdila spekulace, které se v minulých dnech objevily v médiích. Celková hodnota zakázky může činit až 22 miliard dolarů.
- Čínská společnost Alibaba v pondělí zahajuje roadshow v New Yorku, během méně než dvou týdnů ji čeká stovka jednání. Její akcie by měly být oceněny 18. září a obchodovat by se s nimi mělo začít o den později.
- Po červencovém varování před krátkým propadem změnili v pondělí analytici z Goldman Sachs opět názor na akcie. Vydali doporučení 'overweight' a očekávají růst v krátkém a středně dlouhém období.
- Přestože se mluví o problémech velkých ekonomik, zejména těch evropských, analytici z investiční banky Morgan Stanley tvrdí, že světový růst ohrožen není. Mají pro to jeden závažný důvod. "Růstový cyklus bude prodloužen díky nesynchronizovanému světu. Ekonomický růst a měnová politika jsou v různých částech světa v různé fázi. To snižuje pravděpodobnost přehřátí a je jedním z důvodů, proč současná světová expanze může být nejdelší v historii," píší analytici z Morgan Stanley.
- Evropská unie v příštích několika dnech přitvrdí protiruské sankce způsobem, který byl domluven koncem minulého týdne. Večer se na tom shodli diplomaté unijní osmadvacítky. EU ale také začne hledat způsob, který umožní v závislosti na vývoji na Ukrajině omezení v budoucnu zmírnit.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch