Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %, meziročně vzrostly o 0,6 %

Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně zrychlil růst spotřebitelských cen v srpnu na 0,6 % z 0,5 % v červenci. Zprávu přinesl Český statistický úřad.
"V srpnu se spotřebitelské ceny oproti červenci snížily o něco méně, než jsme předpokládali (-0,1 % vs. odhad -0,2 %), což ve svém důsledku znamenalo nárůst meziroční inflace z 0,5 % na 0,6 %. Jen lehce ve srovnání s červencem poklesly ceny potravin díky levnější zelenině, nicméně ceny dalších významných potravin šly nahoru. Zlevnil rovněž mírně i alkohol a sezónní oblečení. Sezónní zvýšení mají za sebou i dovolené," okomentoval zprávu Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Podstatnější než samotný meziměsíční pohyb cen je jejich meziroční vývoj a především směr. Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se totiž odpoutala od minulých pěti desetin a dosáhla 0,6 %. Je to sice stále výrazně méně, než činí inflační cíl, avšak stále platí, že za nízkou inflací jsou letos levnější ceny energií ovlivněné břidlicovou revolucí v Americe a zelenou v Evropě. Spotřebitelé tak stále ještě pozitivně pociťují levnější energie na svých účtech, což jim umožňuje ušetřené peníze utratit jinde. Úspory už však nejsou takové jako na začátku roku, protože například ceny zemního plynu již na rozdíl od začátku roku rostou," poukázal Dufek.
"Spokojená s inflací může být i centrální banka, protože poslední číslo je opět dvě desetiny nad její nejnovější prognózou. Do inflace vstupuje i slabá koruna, jejíž vliv je vidět především u oblečení a obuvi dováženého do ČR, a brzdí i dlouhodobé zlevňování elektroniky. Přesto, jak je vidět z čísel statistického úřadu, například ceny mobilů stále padají o téměř 20 %. Konkurence v segmentu elektroniky je silná a cykly jednotlivých výrobků kratší a kratší," upozornil Dufek.
"Zdá se, že inflace se konečně odpoutala ode dna a míří pozvolna nahoru. Nepůjde o žádný dramatický pohyb, protože na konci roku se inflace dostane jen velmi lehce nad jedno procento. Dopomohou ji k tomu i vyšší spotřební daně u cigaret, které se v cenách tabákových výrobků díky předzásobení projevují s velkým zpožděním. K inflačnímu cíli však stále ještě zbývá velký kus cesty, a tak výhled na sazby ani na opuštění stávajícího kurzového režimu se nemění. Nejbližším termínem tak zůstává i nadále rok 2016," dodal Dufek.
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména snížení cen plodové zeleniny o 28,0 %, brambor o 25,6 %, peckovin a bobulovin o 20,2 %. Ceny drůbeže byly nižší o 1,2 %, mléka o 0,9 %, sýrů o 0,7 % a jedlých olejů o 0,9 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák klesly ceny lihovin o 1,8 %, vína o 0,5 % a piva o 0,6 %. Ceny oděvů se snížily o 0,1 % a ceny obuvi o 1,7 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 %, zatímco ceny služeb o 0,3 % vzrostly.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 0,6 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v červenci. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny rýže vzrostly o 2,2 % (v červenci o 0,5 %), vajec o 14,5 % (v červenci o 10,5 %), rostlinných tuků o 2,2 % (v červenci o 0,7 %). Ceny citrusů byly vyšší o 6,6 % (v červenci pokles o 4,4 %). Podobně ceny čokolády a čokoládových výrobků přešly z poklesu o 1,2 % v červenci v růst o 7,7 % v srpnu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle odívání a obuv v důsledku zvýšení cen oděvů o 2,9 % (v červenci o 2,1 %). Naopak v oddíle alkoholické nápoje a tabák zpomalil růst cen vlivem poklesu cen lihovin o 0,4 % a zmírněním růstu cen vína v srpnu na 2,8 % ze 3,4 % v červenci a tabákových výrobků na 2,9 % ze 4,0 % v červenci. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,4 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu 0,5 %.
Zdroj: ČSÚ