Americké akcie v úterý výrazně oslabily, index S&P 500 spadl hlouběji pod 2 000 bodů

Americké akciové indexy pokračovaly v poklesu z maxim z minulého týdne. Investoři se obávají dřívějšího zahájení zvyšování sazeb ze strany Fedu. Akcie Applu přišly během dne o zisky po představení nových produktů.
Index Dow na konec oslabil o 0,57 % na 17 013,87 bodu, S&P 500 spadl o 0,65 % na 1 988,44 bodu a Nasdaq ztratil 0,87 % na 4 552,29 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce technologické a finanční tituly. Index volatility VIX narostl o 7,5 % na 13,61 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostl o 3 bazické body na 2,50 %.
"Apple je obrovská firma, má velkou váhu v indexu S&P 500," uvedl Mark Luschini, stratég z Janney Montgomery Scott. Po představení produktů se postupně celý trh začal nadechovat po hlubších ztrátách, nakonec ale převážily obavy ze zvyšování sazeb Fedu. Rostly výnosy dluhopisů jak v USA, tak v Evropě, kde Bank of England oznámila, že sazby začne zvyšovat do jara 2015.
"Výprodej dluhopisů stojí za pozornost. 10leté americké výnosy jsou na 6týdenním maximu, 2leté výnosy dokonce na více než 3letém vrcholu. Výprodej se týká všeho, co je citlivé na vývoj sazeb," upozorňuje Peter Boockvar z Lindsey Group. Rick Rieder, který šéfuje oddělení pevně úročených investic ve společnosti BlackRock, věří, že Fed může zvýšit sazby dříve, než trh očekává.
Akcie Applu nakonec ztratily 0,38 %, během dne ale jejich cena kolísala až do blízkosti historického maxima. Trh budou zajímat první statistiky prodejů nových iPhonů, které budou na světe zhruba za dva týdny. "Akcie Applu bych prodával," řekl uznávaný Jeff Gundlach z DoubleLine Funds ještě před představením nových telefonů. Akcie poblíž historických maxim mu připadá v podobném stavu jako v roce 2012, tedy před největším poklesem ceny za poslední roky.
Akcie eBay ztratily 2,77 % a akcie výrobce hodinek Fossil odepsaly 2,1 %. Akcie Annie's přidaly přes 37 % po zprávě, že firmu koupí společnost General Mills. Po nečekaně nižší ztrátě posílily také akcie knihkupectví Barnes & Noble (+2,95 %).
Dolar dále posiluje
V závěru obchodování dolarový index, který měří výkon americké měny ke koši šesti hlavních měn, stoupl o 0,09 % na 84,312 bodu, když během dne vzrostl až na 84,519 bodu, blízko nejvyšší hodnoty od července 2013. K euru dolar stoupl až na 14měsíční maximum 1,2860 USD a k jenu na šestiletý rekord 106,47 JPY, napsala agentura Reuters.
Cena severomořské ropy Brent čtvrtým dnem za sebou klesala. V proměnlivém obchodování se přitom vrátila pod psychologicky důležitou hranici 100 dolarů za barel, pod kterou poprvé po více než roce sestoupila v pondělí. Tlak na pokles cen podle analytiků vytvoří i dostatečné zásoby této strategické suroviny. Americká lehká ropa WTI naopak po třech dnech ztrát v průběhu dne opět zpevňovala.
Analytik Bjarne Schieldrop z finanční společnosti SEB upozorňuje, že trh je nyní dobře zásoben. Tento stav je ale prý výsledkem vysokého rizika. Saúdská Arábie totiž udržuje produkci na deseti milionech barelů denně, což může být preventivní opatření v souvislosti s možnými problémy na jihu Iráku, kde je soustředěna velká část irácké těžby ropy.
Za příznivějším cenovým vývojem americké ropy je naopak skutečnost, že je méně ovlivněna slabší poptávkou v Evropě. Pravidelné zprávy o stavu zásob by tento týden měly navíc podle analytiků ukázat pokles zásob ropy v USA.
Investoři také sledují vývoj na Blízkém východě a jinde ve světě. Irácký parlament v pondělí schválil novou vládu premiéra Hajdara Abádího, která by měla násilím sužovanou zemi uchránit před kolapsem. Ukázalo se také, že produkce ropy v Libyi podle pondělního sdělení tamní státní ropné společnosti po opětovném otevření několika přístavů pro vývoz ropy stoupla o 15 000 barelů na 740 000 barelů denně.
Cena zlata během úterý spadla na nejnižší úroveň od června. Silnější dolar cenu na trhu sráží níže, podle analytiků ale nelze zlato jako ochránce hodnoty zatracovat, obzvlášť v době, kdy lze očekávat nárůst volatility v důsledku zvyšování sazeb centrálních bank.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Apple představil dva nové telefony iPhone, které mají mimo jiné větší displej. Přístroje nesou označení iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Světlo světa spatřily také chytré hodinky Apple Watch (do prodeje půjdou na začátku roku 2015) a mobilní platební systém Apple Pay. Telefon iPhone 6 má displej s úhlopříčkou 4,7 palce (12 centimetrů), u přístroje iPhone 6 Plus je úhlopříčka dokonce 5,5 palce (14 centimetrů). To představuje výrazný posun ve srovnání se čtyřmi palci u předchozích modelů iPhone 5C a iPhone 5S.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 4,673 milionu (odhad: 4,7 milionu, červen revidován na 4,675 milionu z 4,671 milionu).
- Americká zábavní společnost Trump Entertainment Resorts, kterou založil realitní magnát Donald Trump, požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost provozuje dvě kasina v americkém městě Atlantic City, a stala se tak dalším provozovatelem těchto podniků, který se tam uchýlil k podobnému kroku. Trump už nad podnikem nemá nějaký čas kontrolu.
- Svět čelí globální krizi na trhu práce, která ničí šance na opětovné nastartování hospodářského růstu, a neexistuje žádná kouzelná formulka, jež by to mohla napravit. Varovala před tím v úterý Světová banka.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg
Aktuality

