Americké akcie v úvodu týdne oslabily po zprávách z Číny a z amerického trhu s domy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden poklesem a index S&P 500 zažil největší celodenní ztrátu od začátku srpna. Investory znepokojily náznaky oslabování čínské ekonomiky, navíc nejnovější data z amerického trhu s domy zůstala za očekáváním. Americký dolar posílil vůči měnám rozvíjejících se tržních ekonomik, k hlavním zahraničním měnám se ale pohyboval beze změn.
Index Dow v závěru pondělního obchodování klesl o 0,62 % na 17 172,68 bodu, S&P 500 oslabil o 0,80 % na 1 994,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,14 % na 4 527,69 bodu. Výrazněji se nedařilo akciím ze sektoru základních materiálů, průmyslu a energetiky, nejméně ztrácely tituly ze sektorů zdravotní péče a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vyskočil o více než 13 % na 13,69 bodu, výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,56 %.
Nedávná ekonomická data z Číny zaostala za očekáváním, což mnoho analytiků přimělo ke snížení odhadů čínského ekonomického růstu. Čínský ministr financí Lou Ťi-wej v neděli naznačil, že Peking navzdory neuspokojivým údajům o vývoji domácí ekonomiky neplánuje posílit opatření na podporu hospodářského růstu. "Komentáře čínského ministra financí opravdu mnoho naděje na další podporu ekonomiky nevyvolaly," uznal Cameron Hinds, regionální investiční ředitel Wells Fargo Private Bank.
Obavy ohledně zpomalujícího růstu druhé největší světové ekonomiky poslaly níže ceny ropy, což se v pondělí podepsalo na akciích energetických společností. Trhy nyní čekají na úterní údaj o podmínkách v čínském zpracovatelském průmyslu, který by mohl naznačit, že ekonomická aktivita Číny se zhoršuje.
Náladu na akciovém trhu ovlivnila negativně rovněž zpráva o srpnovém poklesu prodeje starších rodinných domů ve Spojených státech.
Akcie Applu mírně posílily po oznámení rekordních víkendových prodejů nových iPhonů. Dresser-Rand posílila o 2,58 % poté, co Siemens oznámil, že firmu převezme. Akcie Yahoo! navzdory veleúspěšnému vstupu Alibaby na Newyorskou burzu ztratily v pondělí 5,57 % po zhoršení investičního doporučení od analytiků z Bank of America Merrill Lynch a Sanford Bernstein.
Dolar během odpoledne nepatrně oslabil vůči euru i japonskému jenu. Podle analytiků však americkou měnu čeká další růst díky vyhlídkám na zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu americké měny vůči koši dalších šesti hlavních světových měn, má za sebou deset týdenních nárůstů v řadě. "Dolar nyní stojí na solidních základech," prohlásil analytik Derek Halpenny ze společnosti Bank of Tokyo Mitsubishi-UFJ. Euro je naopak pod tlakem vzhledem ke slabému hospodářskému oživení v eurozóně, kvůli kterému je Evropská centrální banka nucena pokračovat v uvolňování měnové politiky. Začátkem září ECB snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 %.
Cena severomořské ropy Brent klesla pod 98 dolarů za barel kvůli dostatečným dodávkám suroviny na trh a obavám ohledně vývoje poptávky. Poklesu cen ropy nezabránilo ani očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přikročí ke snížení svého těžebního limitu. "Trh převážně zůstává nakloněný dolů kvůli slabým vyhlídkám růstu poptávky a hojným dodávkám," uvedl analytik Andrej Krjučenkov z londýnské pobočky ruské banky VTB.
OPEC bude o své těžební politice jednat koncem listopadu. Řada analytiků předpokládá, že kartel v reakci na klesající ceny sníží svůj těžební limit. Mnohé členské země OPEC podle Reuters vzhledem ke svým rozpočtovým plánům potřebují, aby cena ropy přesahovala 100 dolarů za barel.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu za srpen: -0,21 bodu (odhad: +0,33 bodu, červenec: +0,39 bodu).
- Prodeje existujících domů v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 1,8 % na 5,05 milionu jednotek. Očekával se naopak růst na 5,18 milionu z 5,14 milionu jednotek v červenci (revidováno z 5,15 milionu jednotek). V červenci prodeje meziměsíčně stouply o 2,2 %. Meziročně se prodeje existujících domů v USA v srpnu snížily o 5,3 % po poklesu o 4,5 % v předchozím měsíci.
- Charles Plosser, šéf filadelfské pobočky americké centrální banky, se pomalu chystá na odchod do důchodu. Svoji funkci by měl opustit k 1. březnu příštího roku.
- Technologická společnost Apple prodala během pouhých tří dnů od uvedení na trh více než deset milionů nových chytrých telefonů iPhone, což překonalo veškeré odhady. Podle generálního ředitele společnosti Tima Cooka mohly být prodeje ještě vyšší, kdyby byly k dispozici větší zásoby telefonů, píše agentura Reuters. Akcie Applu přidaly v pondělí 0,1 %.
- Čínský internetový prodejce Alibaba potvrdil, že jeho vstup na Newyorskou burzu se stal největší primární emisí akcií ve světové historii. Firma ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že upisovatelé uplatnili opční práva na koupi dodatečných 48 milionů akcií. Celkově tak emise vynesla zhruba 25 miliard dolarů, píše agentura DPA.
- Společnost Newmont Mining v pondělí oznámila, že by se dodávky mědi z Indonésie měly obnovit během několika dní poté, co od vlády obdržela povolení pro export. "Pro více než 8 tisíc zaměstnanců a dodavatelů v Batu Hijau a jejich rodiny znamená obnovení provozu významný milník v obnovení jejich živobytí," prohlásil Martiono Hadianto, šéf indonéské divize Newmont Mining.
- Německá farmaceutická a chemická společnost Merck KGaA koupí za 17 miliard dolarů americkou firmu Sigma-Aldrich. Akvizice je největším převzetím v historii Mercku a firma si převzetím zároveň posílí pozici v oblasti chemikálií používaných ve výzkumných laboratořích. Sigma na trhu posílila o více než 33 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC