Americké akcie ve středu po rozpačitém úvodu zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodní seanci mírně v plusu, během první hodiny nicméně všechny tři nejsledovanější indexy klesaly a spadly pod nulu. Krátce poté však ožily, vrátily se do zelených čísel a seanci zakončily výrazně silnější. Trh pozitivně přijal zprávu amerického ministerstva obchodu, podle které se v srpnu v USA prodeje nových rodinných domů zvýšily o 18 % a stouply na nejvyšší úroveň za více než šest let.
Dow posílil o 0,90 % na 17 210,06 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 1 998,30 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 555,22 bodu. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru zdravotnictví a akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor služeb. Index volatility VIX spadl o 11,25 % na 13,25 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,56 %.
"Centrální banky se chovají tak, jak by měly. Trh s nemovitostmi sice prochází obdobím zásadních změn, jeho stav se nicméně nadále zlepšuje," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Očekávám, že investoři začnou tyto skutečnosti brzy reflektovat a trhy to ocení."
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Barack Obama ve středu vystoupil před Valným shromážděním OSN. Prohlásil, že dnešní doba je ta nejlepší, do jaké bylo kdy možné se narodit, ale že zároveň čelíme mnoha hrozbám. Je potřeba bojovat s terorismem a zavrhnout rakovinu násilného extremismu. Zároveň řekl, že situace na Západním břehu Jordánu není udržitelná a Izraelci a Palestinci potřebují vytvořit dva mírumilovné státy.
- Kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry ve středu zahájil prodej nového zařízení s názvem Passport, které je zaměřeno na zákazníky z firemního sektoru. Společnost BlackBerry doufá, že jí tento netradiční smartphone s hranatým designem pomůže z krize.
- Společnost Citizens Financial Group, která je americkou dceřinou firmou britského bankovního ústavu Royal Bank of Scotland, prodala v úterý v primární nabídce své akcie za tři miliardy dolarů. Je to největší primární emise americké banky od finanční krize a letos druhá největší emise v USA od prodeje akcií čínského internetového giganta Alibaba z minulého týdne. Akcie vstoupily na burzu s cenou 21,50 USD, shodně s upisovací cenou.
- Prodeje nových domů v srpnu ve Spojených státech vzrostly o 18 % na 504 tisíc jednotek anualizovaně, nejvíce od května 2008, očekával se mírnější meziměsíční růst o 4,4 % na 430 tisíc jednotek. Červencová data byla navíc revidována výše na 1,9% růst (427 tisíc jednotek) z původně hlášeného propadu o 2,4 % (412 tisíc jednotek).
- Fed by měl začít zvyšovat úrokové sazby brzy, jinak hrozí vysoká inflace a nestabilita na finančních trzích, kde už dnes mnozí investoři riskují více, než je zdrávo. Uvedla to šéfka pobočky Fedu v Kansasu Esther Georgeová.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje, jestli způsob, kterým Pacific Investment Management Co. oceňuje držené dluhopisy, uměle nenavyšuje zisky jednoho z jejích největších fondů. Zprávu přinesl deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje.
- Opatřeními proti přesunům daňových sídel amerických firem do zahraničí, údajně v zájmu daňové spravedlnosti, vláda prezidenta Baracka Obamy tyto podniky jen odrazuje od reinvestování zahraničních zisků na domácí půdě. Napsal to list The Wall Street Journal. Reagoval tak na pondělní oznámení, podle něhož ministerstvo financí USA zavádí kroky proti takzvané daňové inverzi. S plánem ztěžování investic ministerstvo "přirozeně" přišlo v situaci, kdy řada ekonomů snižuje odhady růstu americké ekonomiky, poznamenává ironicky list.
- Společnost Apple uvedla na trh nové modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Byť je mezi nimi cenový rozdíl 100 dolarů, výroba iPhonu 6 Plus stojí Apple pouze o 15,50 dolaru více než iPhone 6, vydělává na něm tedy 84,50 dolaru navíc. Jedná se pouze o výrobní čísla, tedy bez započtení dalších nákladů, jako jsou marketing, distribuce, zaměstnanci a další.
- Americká automobilka General Motors v úterý jmenovala svého prvního šéfa kybernetické bezpečnosti. Přiměl ji k tomu sílící tlak na lepší zabezpečení počítačových systémů ve vozech proti hackerským útokům, informovala ve středu agentura Reuters. Největší americký výrobce automobilů dosadil na nový post inženýra Jeffa Massimillu.
- Americký řetězec kaváren Starbucks odkoupí do plného vlastnictví svou japonskou pobočku, která patří mezi jeho nejziskovější na světě. Za 60,5 % akcií Starbucks Coffee Japan zaplatí společnost se sídlem v Seattlu svému japonskému partnerovi Sazaby League celkem 913,5 milionu dolarů, sdělila Starbucks v úterý.
- Největší americká automobilka General Motors předpokládá, že prodej jejích luxusních vozů Cadillac v Číně v letošním roce stoupne o více než 40 %. Uvedl to ve středu prezident čínských aktivit GM Matthew Tsien.
Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+2,52 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,96 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,87 %). Nedařilo se naopak cenným papírům energetické společnosti Chevron (-0,54 %), průmyslového konglomerátu General Electric (-0,35 %) a ropného obra ExxonMobil (-0,22 %).
Z dalších akcií se dařilo například maloobchodnímu prodejci nábytku a domácího vybavení Bed Bath & Beyond (+7,40 %), který za druhé čtvrtletí svého fiskálního roku vykázal čistý zisk 224 milionů dolarů neboli 1,17 USD na akcii. Loni firma ve stejném období vykázala zisk 1,16 USD na akcii. Tržby jí ve druhém kvartále meziročně vzrostly o 4,3 % na 2,94 miliardy dolarů. Analytici v průzkumu agentury FactSet odhadovali, že podnik vykáže zisk na akcii 1,14 USD při tržbách 2,89 miliardy dolarů. Pro třetí čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii 1,17 až 1,21 USD a za celý rok 5 až 5,08 USD.
Zdražily také akcie výrobce botoxu Allergan (+4,20 %), o jehož převzetí má stále zájem kanadská farmaceutická společnost Valeant (na NYSE +6,94 %). Americký Allergan navíc v pondělí odmítl nabídku na převzetí od irského výrobce generických léků Actavis (na NYSE +2,97 %), který již ale mezitím začal jednat o možné akvizici americké farmaceutické firmy Salix Pharmaceuticals (-0,98 %), jež se původně ocitla v hledáčku Allerganu. Konsolidace světového farmaceutického trhu se tak pořádně zamotala.
Téměř o šest procent posílily akcie televizní společnosti Starz (+5,58 %), která si najala investičního poradce, aby zjistila, jaké jsou možnosti jejího prodeje. V úterý firma na téma akvizice hovořila se společnosti 21st Century Fox, podle zdroje obeznámeného s jednáním však 21st Century Fox o Starz zájem neprojevila. Tisková mluvčí Starz jednání odmítla komentovat s tím, že se společnost ke spekulacím trhu nevyjadřuje.
Oslabily naopak akcie developerské společnosti KB Home (-5,30 %), která oznámila, že ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ziskem 28,4 milionu dolarů neboli 0,28 USD na akcii při tržbách 589,2 milionu dolarů. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku 0,30 USD na akcii a tržeb 549 milionů dolarů. Analytici očekávali, že letos firma vykáže zisk na akcii 0,42 USD při tržbách 657 milionů dolarů.
Kolem procenta dále odepsaly například cenné papíry technologické společnosti Apple (-0,89 %), světově největšího výrobce hraček Mattel (-1,28 %), výrobce motocyklů Harley-Davidson (-1,37 %) nebo největšího amerického výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber (-0,97 %).
Dolar obnovil růst vůči euru
Dolar k euru po stagnaci z úvodu týdne ve středu poměrně výrazně posílil. Eurodolar se v úvodu obchodování pohyboval kolem 1,285, krátce po desáté hodině se euro obchodovalo za 1,278 USD. Americké měně pomáhá příznivý ekonomický výhled, zatímco euru přitěžuje slabá evropská ekonomika, která Evropskou centrální banku nutí k dalšímu uvolňování měnové politiky. Ke koši šesti hlavních měn dolar stoupl až na nejvyšší hodnotu od července 2010.
K japonskému jenu dolar ve středu odpoledne smazal předchozí ztráty způsobené komentářem japonského premiéra Šinzóa Abeho, který vyjádřil obavy z dopadů slabé japonské měny na ekonomiku. Dodal, že bude tento dopad pozorně sledovat. Dolar se v reakci na Abeho slova dopoledne propadl k jenu na 108,48 JPY, krátce po uzavření amerických burz se ale kurz USD/JPY pohyboval poblíž 109,07. Od srpna již jen k dolaru klesl o téměř sedm procent a propadl se nejníže za šest let.
Světové ceny ropy ve středu vzrostly, cena severomořské ropy Brent se ovšem během dne poprvé za více než dva roky dostala pod 96 dolarů za barel. Cena Brentu se od začátku září snížila o více než 6,5 %, a je tak na cestě k nejprudšímu měsíčnímu poklesu od loňského dubna, napsala agentura Reuters. Krátce po desáté hodině sice barel Brentu zdražoval, ale jen o 35 centů na 97,18 USD.
Severoamerická lehká ropa WTI díky zprávě o poklesu zásob této strategické suroviny ve Spojených státech zdražila o více než jeden a půl dolaru na 93,01 USD. Americký ropný institut API v úterý oznámil, že se zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden snížily o 6,5 milionu barelů. Analytici přitom očekávali, že zásoby vykážou nárůst o 400 tisíc barelů.
Zlato ve středu zlevnilo o více než šest dolarů na zhruba 1 217 USD za trojskou unci.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK