Do klubu Too Big to Fail vstoupil další člen. Tyto banky mají expozici v derivátech tak velkou, že si to skoro neumíte představit

Dosud byly ve Spojených státech za takzvané "too big to fail" banky nejčastěji označovány čtyři finanční ústavy - JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs a Bank of America. Expozice každé z těchto bank vůči derivátům dosahuje více než 40 bilionů dolarů, což je více než dvojnásobek celkového státního dluhu Spojených států. Když k tomu přičteme ještě skutečnost, že se celková hodnota aktiv těchto bank pohybuje maximálně kolem 2,5 bilionu dolarů a že deriváty jsou jen kusy papíru, pomocí nichž banky sázejí na to, co se (ne)stane, nemůžeme nevidět tikající bombu. Nově se navíc spolek Too Big to Fail rozrostl o dalšího člena - Morgan Stanley.
Pro banky jsou deriváty velmi atraktivním způsobem, jak snadno vydělat obrovské peníze. Jak již to tak ale na finančních trzích chodí, velké zisky znamenají také velké riziko. Podle listu New York Times drží americké banky dohromady deriváty za zhruba 280 bilionů dolarů, ačkoli rok 2008 ukázal, co vše může tento legální hazard finančních ústavů způsobit. Zřejmě se tedy máme na co těšit.
JPMorgan Chase
celková aktiva: 2,477 bilionu dolarů
celková expozice vůči derivátům: 67,951 bilionu dolarů
Citigroup
celková aktiva: 1,895 bilionu dolarů
celková expozice vůči derivátům: 59,945 bilionu dolarů
Goldman Sachs
celková aktiva: 916 miliard dolarů
celková expozice vůči derivátům: 54,565 bilionu dolarů
Bank of America
celková aktiva: 2,153 bilionu dolarů
celková expozice vůči derivátům: 54,458 bilionu dolarů
Morgan Stanley
celková aktiva: 831 miliard dolarů
celková expozice vůči derivátům: 44,946 bilionu dolarů
Zdroj: Zero Hedge