Evropské akcie v úterý ztrácely po zprávě o německé průmyslové výrobě

Evropské akcie v úterý ztrácely. Investoři vyčkávají před středečním zveřejněním zápisu z minulého zasedání Fedu a trhy navíc zklamala i data o německé průmyslové výrobě za srpen.
Britský FTSE 100 odepsal 1,04 %, francouzský CAC 40 1,81 % a německý DAX 1,34 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 1,5 % a všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Kolem půl procenta odevzdal sektor základních materiálů a automobilky, o více než dvě procenta se naopak propadly sektor zdravotní péče a technologie.
"Současné prostředí je pro akciové trhy vratké, protože nedávná makroekonomická data byla slabá," říká Gerhard Schwarz, šéf akciové strategie Baader Bank. "V regionu, jako je eurozóna, jsou investoři na slabá data obzvláště citliví. Zejména před výsledkovou sezónou. Neviděli jsme zatím mnoho varování ohledně zisku za uplynulý kvartál a investoři se obávají, že špatné zprávy v makroekonomických datech se dříve či později projeví i v ziscích firem," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil v úterý svou predikci růstu světové ekonomiky. V letošním roce má podle nové predikce růst světový HDP o 3,3 % (v červenci očekával 3,4 %) a v příštím roce o 3,8 % (4 % v červenci). Fond snížil svá očekávání ohledně růstu eurozóny, Brazílie a Ruska, růst Spojených států naopak vidí lépe. Ekonomické oživení je podle MMF slabé a nerovné.
- Cena takzvané silové elektřiny u všech produktů ČEZ v příštím roce neporoste. Novinářům to v úterý řekl šéf divize Obchod a strategie společnosti Pavel Cyrani. Cena silové elektřiny je neregulovanou složkou konečné ceny elektřiny a dodavatelé si ji určují sami. Druhou polovinu konečné ceny tvoří regulované složky, jako například poplatek za distribuci. Ty každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ), jenž by ceny na příští rok by měl oznámit v listopadu.
- Evropská komise v úterý zahájila hloubkové vyšetřování daňové dohody mezi obřím americkým internetovým prodejcem Amazon a Lucemburskem, kde firma vykazuje nejvíce zisků ze svého podnikání v Evropě. Ujednání mohlo firmu nespravedlivě zvýhodnit tím, že mohla platit nižší daně než konkurenti, uvedla komise.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že zvýší příští rok těžbu plynu o pět procent. Řekl to v úterý člen správní rady Gazpromu Vsevolod Čerepanov. Letos má těžba Gazpromu klesnout a podle analytiků by mohla být nejnižší v historii firmy.
- Evropská komise nemá žádnou pravomoc odmítnout francouzský rozpočet a požadovat jeho přepracování. Řekl to v úterý francouzský ministr financí Michel Sapin v reakci na zprávy, podle nichž se výkonný orgán Evropské unie k takovému kroku chystá ke konci října, aby donutil Paříž respektovat sliby snižování rozpočtového deficitu.
- Průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla reálně o 5,2 %, ačkoli se očekával 1% růst. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní klesla o 2,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 3,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 1,4 %.
- Průmyslová výroba v Německu klesla v srpnu proti předešlému měsíci o čtyři procenta, což byl výraznější pokles, než zněly i ty nejpesimističtější předpovědi. Byl to nejhlubší pokles výkonu německého průmyslu od počátku roku 2009, kdy vyspělý svět zažíval finanční a a ekonomickou krizi. Údaje spolkového ministerstva hospodářství jsou další známkou zhoršující se kondice největší evropské ekonomiky.
- Nevládní ekologická organizace Greenpeace vyzvala maďarskou vládu, aby odstoupila od dohody s Moskvou a ruskou společností Rosatom o rozšíření jaderné elektrárny Paks. Podle zprávy Greenpeace je Rosatom zapleten do rozsáhlé korupce, jeho činnost navíc zásadně poškozuje životní prostředí a zdraví člověka. Informace ze studie nazvané Rizika Rosatomu cituje maďarská agentura MTI.
- Nový generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník v rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil další propouštění. Firmu che zefektivnit. Nastínil i další plány operátora. "První zásadou je používat zdravý selský rozum, dále osobní odpovědnost a férovost. Neříkám, že zdravý rozum tady nebyl, ale nebyla kuráž ho používat," říká.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v srpnu zrychlila růst na 2,5 % meziročně. Očekával se růst o 2,6 % meziročně po červencových 1,7 %. Meziměsíčně průmyslová výroba vzrostla stagnovala v souladu s odhady po 0,4% růstu v červenci (revidováno z +0,5 %). Produkce zpracovatelského sektoru vzrostla meziročně o 3,9 % (odhad: 3,4 %) a meziměsíčně se zvýšila v souladu s odhady o 0,1 %.
- Finská společnost Nokia zastaví od 1. listopadu výrobu ve své problémové továrně v Indii. Nokia doposud vyráběla v závodě mobilní telefony pro Microsoft, ten však od 1. listopadu dohodu o smluvní výrobě ukončil.
- Německý výrobce luxusních vozů Mercedes-Benz zaznamenal v září a ve třetím čtvrtletí rekordní prodej. Automobilce pomohly nové modely a růst poptávky v Číně. V samotném září prodej stoupl o 14 % na 162 746 vozů, což byl nejvyšší měsíční prodej v 88leté historii firmy. Oznámila to automobilka Daimler, které Mercedes-Benz patří.
- Všechny čtyři zainteresované výbory Evropského parlamentu souhlasí s působením české zástupkyně Věry Jourové ve funkci evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Sdělily to zdroje informované o úterní schůzce zástupců výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, právního výboru, výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výboru pro práva žen, kteří o kandidatuře Jourové jednali.
- Všechny podmínky pro vznik nového globálního automobilového koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) jsou splněné. Skupina, která bude sedmým největším výrobcem aut na světě, oficiálně vznikne 12. října a od 13. října se začne s akciemi FCA obchodovat na burze v New Yorku a v Miláně. Oznámila to společnost v úterním prohlášení.
- Zatímco globální investoři opouštěli Evropu v nejhorším období dluhové krize, čínské firmy se vydaly opačným směrem. Peníze od čínských firem dokonce putovaly i do těch nejvíce zasažených zemí eurozóny, píše Financial Times. V roce 2010 celkový objem čínských přímých investic v EU podle výpočtů Deutsche Bank činil více než 6,1 miliardy eur, na konci roku 2012 byla však již tato částka více než čtyřnásobná, dosahovala téměř 27 miliard eur.
- Odbyt osobních vozů německé automobilky Volkswagen v září stagnoval. Oslaboval jej pokles prodeje na trzích v Rusku a Americe, sdělila v úterý největší evropská automobilová skupina Volkswagen.
- Irská centrální banka navrhuje restrikce na to, za jakých podmínek mohou banky poskytovat hypotéky, ve snaze snížit riziko vzniku realitní bubliny. V srpnu vzrostly ceny domů v Dublinu meziročně o 25 % a ačkoliv jsou stále 41 % pod předkrizovými hodnotami, banka chce už nyní stanovit nová pravidla úvěrování na vysoké hypotéky poskytované proti hodnotě nemovitosti i proti příjmu.
- Ruská centrální banka vydala v posledních dvou dnech nejméně 1,68 miliardy dolarů na podporu slábnoucí ruské měny. Tvrdí to agentura Bloomberg, podle které jde o největší intervenci od březnového vpádu Ruska na Ukrajinu.
Zdroj: Bloomberg