Finanční šéf Světové banky se vzdá kontroverzní odměny

Finanční ředitel světové banky Bertrand Badré se vzdá své finanční odměny 94 000 dolarů. Cílem rozhodnutí je zřejmě uklidnění nespokojenosti, kterou mezi zaměstnanci zpráva o ní vyvolala, uvedla agentura Reuters.
Prezident Světové banky Jim Kim čelí kritice zaměstnanců od okamžiku, kdy oznámil, že plánuje radikální reorganizaci struktury banky a snížení nákladů do roku 2017 o 400 milionů dolarů. Tyto peníze chce použít na rozvojové projekty. Kvůli úsporám však zřejmě bude muset banka i snižovat počet zaměstnanců.
Kim se rozhodl přistoupit k masivní reorganizaci instituce, jejímž cílem je bojovat s chudobou, protože doufá, že se tak stane výkonnější a schopnější. Změny ve struktuře banky, jejím interním financování a jejím zaměření, však způsobily mezi zaměstnanci zmatky a podkopaly jejich morálku. Zaměstnanci si stěžují na všeobecný nedostatek informací o změnách, na nejasnosti ve způsobu vedení a ve věci interního rozpočtu a obávají se propouštění.
Minulý týden navíc zaměstnance rozčílila zpráva, že v době úspor Badré, který přešel do SB loni v březnu ze Société Générale, dostal ke svému platu, který loni činil 379 000 dolarů, odměnu. Badré je přitom zodpovědný za velkou část úsporných opatření.
Badrého rozhodnutí vzdát se odměny oznámil Kim při setkání se zaměstnanci banky v noci na úterý a jeho prohlášení podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje z místa, vyvolalo aplaus. Minulý týden zaměstnanci na protest proti vyplácení tučných odměn zastavili na 15 minut práci.
Kim rovněž na setkání zaměstnanců vyzdvihl pokrok, který banka učinila v posledních měsících, včetně příslibu 400 milionů USD na boj proti šíření eboly. Uznal také, že se bude muset více věnovat zaměstnancům a vyslechnout si jejich stížnosti a obavy.
Zdroj: ČTK