Spojené království chce refinancovat dluhy z první světové války

Británie nedávno oznámila, že prověřuje způsoby, jak by splatila své dluhy z první světové války, které dosahují celkově 2 miliard liber.
Britská vláda od roku 1917 zaplatila na úrocích z úvěrů celkově 1,26 miliardy liber, tedy zhruba 13 milionů ročně. Nesplaceny ale zůstávají dluhy v celkové částce kolem 2 miliard liber z první světové války. "Je to ilustrací dopadů války na náš národ a dlouhodobých důsledků vysokého zadlužení," oznámila nedávno vláda a dále uvedla, že právě přezkoumává možnosti splacení celého dluhu.
V současném nízkoúrokovém prostředí by Británie mohla dluh refinancovat a platit za něj méně. V současnosti si vláda může půjčovat peníze za rekordně nízké sazby, takže nahrazení starších úvěrů dává smysl.
Investoři poohlížející se po "bezpečných" investicích jsou ochotni akceptovat nižší míry výnosu a nakupovat vládní dluhopisy. Podle predikcí vlády by bylo možné po refinancování snížit úroky pod 4 %.
Splacení 218 milionů liber je plánováno na únor. Úvěr nemá žádný časový limit a splátka by tak byla první v posledních 67 letech.
V rámci chystané iniciativy Británie splatí také další historické dluhopisy - některé dokonce z 18. století. Jedny z těchto dluhopisů byly vydány premiérem Williamem Gladstonem jako kapitálová injekce pro South Sea Company, která zkrachovala po finanční krizi z roku 1720.
První světová válka nebyla zdaleka první válkou financovanou dluhopisy. V roce 1888 kancléř George Goschen konvertoval dluhopisy, které byly vydány v roce 1752 pro splacení účtů za napoleonské a krymské války.
Dlouhá historie refinancování válečných dluhopisů pokračovala za Winstona Churchilla. Během svého funkčního období vydal prvoválečné dluhopisy, známé také jako 4% Consols, aby refinancoval původní Národní válečné dluhopisy.
Zdroj: valuewalk.com