ČR chce využít dohody mezi EU a USA k změně ochrany investic

Česká republika chce, aby současná bilaterální dohoda s USA o ochraně investic byla nahrazena dohodou o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Dohodu, která se týká volného obchodu, vyjednává EU s USA od června 2013, završena by podle odhadů mohla být v příštím roce. Současná dohoda o ochraně investic z 90. let je pro ČR podle ministerstva nevýhodná.
Požadavek ve středu vyjádřil ministr financí Andrej Babiš po setkání s hlavním vyjednavačem dohody TTIP a ředitelem Generálního ředitelství pro obchod při Evropské komisi Ignaciem Garciou Bercerem. Mezi hlavní cíle vyjednávané obchodní dohody patří zvýšení objemu vzájemné obchodní výměny, tvorba nových pracovních míst včetně růstu HDP, definování nových mezinárodních standardů a zvýšení globální konkurenceschopnosti euroatlantického prostoru jako celku.
"Uvědomujeme si, že jde o dohodu mimořádného významu, která usnadní přístup malých a středních firem z České republiky na americký trh, kde v současnosti naráží na překážky nejen celní, ale i regulatorní a byrokratické. Netarifní překážky jsou komplikací například pro automobilový průmysl, který je pilířem naší ekonomiky," uvedl Babiš.
Analýza dopadů případné dohody na ČR se podle MF připravuje. "Podle některých odhadů by ČR mohla očekávat 0,2% až 2,6% růst HDP a vznik 6 000 až 20 000 pracovních míst," uvedlo MF. Do USA zatím míří jen zhruba dvě procenta českého exportu, zjednodušením podmínek vývozu by toto číslo mělo vzrůst.
Jednání o TTIP byla zahájena v červnu 2013 a doposud bylo sedm jednacích kol. V současnosti je sice průměrné clo v USA pouze zhruba čtyři procenta, na určité výrobky ovšem USA aplikují sazby až 25 %. Týká se to například motorových vozidel, výrobků ze železa a oceli, skla a skleněných výrobků. Uzavření dohody by rovněž znamenalo zlevnění zboží z USA nebo snadnější nákup po internetu právě z USA.
Podle odpůrců dohody, kteří v řadě evropských měst na počátku října demonstrovali, by však deregulace obchodu měla negativní dopad kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek. Některé hlasy tvrdí, že dohodu o volném obchodu se snaží prosadit velké firmy na úkor evropských občanů.
Zdroj: ČTK
Aktuality
