Americké akcie zahájily týden dalším nepatrným zvýšením historického maxima, trh ale není jednotný

S výjimkou technologického trhu Nasdaq se americké burzy v pondělí pohybovaly kolem nuly. Indexy Dow a S&P 500 posílily shodně o 0,07 %, pro druhý jmenovaný šlo letos o 42. historické zavírací maximum. Akcie byly odpoledne podpořeny slovy šéfa ECB Maria Draghiho o možnosti skupování evropských vládních dluhopisů. To převážilo i negativní sentiment pramenící z toho, že se japonská ekonomika ve třetím kvartálu vrátila do recese.
Index Dow přidal 0,07 % na 17 647,75 bodu, S&P 500 posílil také o 0,07 % na 2 041,32 bodu a Nasdaq ztratil 0,37 % na 4 671 bodů. V plusu zakončily pouze sektory zdravotní péče, necyklického spotřebního zboží a síťových služeb, mezi poraženými na tom byly nejhůře telekomunikace, technologie a energetika. Většina akcií na NYSE ztrácela hodnotu, ale ty, které posilovaly, zpevňovaly výrazněji. Index volatility VIX stoupl o 5,5 % na 14,05 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 2 bazické body na 2,34 %.
"Nevyrovnaný výkon ekonomiky v jednotlivých světových regionech slibuje pokračování uvolněné měnové politiky centrálních bank, která akciovým trhům nahrává," uvedl Peter Cardillo z Rockwell Global Capital. "Úvodní výprodeje byly reakcí na propad Japonska do recese, tamní HDP anualizovaně ve třetím kvartálu klesl o 1,6 %."
Prezident ECB Mario Draghi v Evropském parlamentu připustil, že ECB zvažuje i nákupy státních dluhopisů. To povzbudilo investory v Evropě i v USA k nákupům akcií. "Pokud bude potřeba větší podpora ekonomiky v rámci našeho mandátu, jsme připraveni ji poskytnout," řekl mimo jiné Draghi.
Určitý nesoulad na trhu ilustrovaly v pondělí nejen zaostávající Nasdaq, ale také index menších firem Russell 2000 (-0,82 %) nebo index dopravních firem. O nervozitě z udržitelnosti rally svědčí také růst indexu VIX.
Známý investor Carl Icahn v pondělí zopakoval, že se zajišťuje proti korekci cen akcií. Ta podle něj bude významná. Zisky firem jsou podle něj podezřele vysoké na to, v jakém stavu jsou ekonomika a peněženka průměrného Američana. Podporou, nikoli překvapivě, neí ani vývoj globální ekonomiky.
Akcie Baker Hughes reagovaly růstem o téměř 9 % na zprávu o převzetí ze strany společnosti Halliburton. Z obdobných důvodů přidaly přes 5 % akcie Allerganu.
Celkově se nedařilo sektoru těžařů ropy. Tato surovina totiž pokračovala ve zlevňování.
Japonský jen se odpoledne stabilizoval a smazal počáteční propad na sedmileté minimum vůči americkému dolaru, který vyvolaly údaje o nečekaném poklesu japonské ekonomiky.
Euro oslabovaly vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Průmyslová aktivita ve státu New York v listopadu vzrostla z říjnových zhruba půlročních minim. Index podmínek v byznysu označovaný jako Empire State narostl na 10,16 bodu z říjnových 6,17 bodu. Ekonomové v anketě Reuters očekávali růst na 11 bodů, podle Bloombergu 10,5 bodu.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu celkově klesla o 0,1 %. Čekal se růst o 0,2 %. Třetí měsíc za sebou se snižovala výroba automobilů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Americká společnost Halliburton, která je druhým největším poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy, se dohodla na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes. V akciích a hotovosti za něj zaplatí zhruba 34,6 miliardy USD. Spojením vznikne podnik, který by se mohl stát jedničkou v oboru, v prosinci proto věc bude řešit antimonopolní úřad.
- Přední světový výrobce generických léků Actavis se dohodl na koupi výrobce botoxu Allergan za 66 miliard dolarů. Nabídnutou sumou překonala společnost se sídlem v Irsku o plných 12 miliard dolarů nabídku kanadské společnosti Valeant Pharmaceuticals.
- Akcie studia DreamWorks Animation (-14,26) byly velkým poraženým dne poté, co vyšlo najevo, že jednání s výrobcem hraček Hasbro o převzetí ztroskotala. Je to podruhé za šest týdnů, kdy DreamWorks odešla z podobných jednání s nepořízenou.
- Facebook prý tajně pracuje na nových stránkách pro profesionály s názvem Facebook at Work (Facebook v práci). Nové stránky mají umožnit uživatelům oddělit osobní profil od pracovního a mají konkurovat profesionální síti LinkedIn, ale také službám od společností Google a Microsoft. Informuje o tom server ekonomického listu Financial Times.
- Společnost Pfizer v pondělí oznámila, že spojí síly s německou Merck v boji proti rakovině. Merck už od amerického partnera obdržela 850 milionů dolarů a může očekávat další téměř 2 miliardy dolarů. Firmy budou společně financovat vývoj a stejně tak se podělí o tržby z prodeje léku na rakovinu.
- Mezi hvězdy dne se zařadily akcie společnosti Tyson Foods (+5,83 %). Ta oznámila výsledky, které překonaly odhady analytiků. Tržby dosáhly 10,1 miliardy USD (meziročně +14 %), analytici čekali 9,88 miliardy USD. Čistý zisk spadl téměř o polovinu na 137 milionů USD (0,35 USD na akcii), bez jednorázových položek (především akvizice Hillshire Brands) ale zisk dosáhl 0,87 USD na akcii, nad odhadem Wall Street 0,77 USD.
- Po zavření burz oznámila výsledky společnost Urban Outfitters, a investory zklamala. Tržby sice byly v souladu s odhady (814 milionů USD vs. odhad 813 milionů), zisk na akcii ale spadl meziročně na 0,35 USD na akcii z loňských 0,47 USD na akcii. Analytici odhadovali 0,41 USD.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Forbes
Aktuality
