US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v úterý opět přepisovaly rekordy, podpořila je farmaceutická akvizice

Americké akcie v úterý zřetelně posílily a jejich indexy Dow a S&P 500 znovu vystoupaly na nová rekordní maxima. Investory povzbudila velká akvizice ve farmaceutickém sektoru, nákupní náladě nahrávaly také příznivé údaje z ekonomiky.

Redakce IW
Redakce IW
18. 11. 2014 | 22:30
Americké akcie

Dow během dne vystoupal až na rekordní maximum 17 735,71 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 687,82 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 056,08 bodu a se ziskem 0,51 % nakonec uzavřel na 2 051,80 bodu. Technologický index Nasdaq přidal 0,67 % a skončil na 4 702,44 bodu. Vzrostlo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče, průmyslovým titulům a technologickému odvětví.

Index volatility VIX nakonec klesl na 13,63 bodu (během dne si připsal tři strmé rychlé propady - že by výrazná zajišťovací aktivita před středečním zveřejněním zápisu z jednání FOMC?) a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o dva bazické body na 2,32 %.

"Nálada spotřebitelů i investorů zůstává velmi příznivá," řekl v telefonickém rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Bloomberg Omar Aguilar, investiční ředitel v Charles Schwab Investment Management. "Středem pozornosti jsou nadále zprávy z oblasti firemních fúzí a akvizic a ekonomická data, která naznačují, že se hospodářská stabilita stále zlepšuje."

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Sedm z 30 největších amerických korporací loni vyplatilo více svému generálnímu řediteli, než kolik zaplatilo na dani z příjmu v USA. Vyplývá to ze studie Institutu pro politická studia a Centra pro efektivní vládu. Šlo o firmy Boeing, Ford Motor, Chevron, Citigroup, Verizon Communications, JPMorgan Chase & Co. a General Motors. Studie, která přichází v době, kdy se ve Washingtonu hovoří o reformě firemních daní, upozorňuje, že to nejsou žádné chudé firmy. Těchto sedm firem loni vykázalo dohromady v USA zisk před zdaněním více než 74 miliard USD. Na daních přitom získaly zpět 1,9 miliardy USD. To znamená, že jejich skutečná daňová sazba činila minus 2,5 %.
  • Irving Picard, který byl pověřen soudem ke shromažďování finančních prostředků k odškodnění podvedených v kauze Madoffova Ponziho schématu, vyplnil žádost o vyrovnání se dvěma fondy na Kajmanských ostrovech. Pokud soud toto téměř pětisetmilionové vyrovnání schválí, celková výše nashromážděného odškodnění by dosáhla 10,3 miliardy dolarů, tedy mnohem více, než se čekalo. Podle Picarda bylo již 5,25 miliardy dolarů vyplaceno obětem.
  • Z průzkumu Bank of America mezi manažery fondů vyplývá, že nečekají ani recesi, ani závratný hospodářský růst. Méně než každý desátý manažer očekává recesi, avšak téměř 80 % z oslovených vyhlíží růst "pod trendem". Globální investorská nálada dosáhla devítiletého maxima, když téměř polovina investorů uvedla, že ekonomika v příštím roce posílí. V říjnu to očekávalo pouze 33 % z nich. Investoři se nyní hromadně přesouvají k akciím. Pouze 13 % z nich doporučuje držet hotovost, v říjnu to bylo 27 %.
  • Index cen výrobců ve Spojených státech v říjnu meziročně vzrostl o 1,5 %, čekalo se 1,2 % po zářijových 1,6 %. Meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, trh počítal se snížením o 0,1 %, stejným jako v září. Jádrový index očištěný o ceny potravin a energií meziročně vzrostl o 1,8 % při očekávání 1,5 % po 1,6 % v září, a meziměsíčně se zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,1% růst po zářijové stagnaci.
  • Nálada amerických stavitelů se v listopadu nečekaně zlepšila. Index trhu s nemovitostmi sestavovaný Národní asociací stavitelů domů (National Association of Home Builders - NAHB) vyskočil na 58 bodů z říjnových 54 bodů, ačkoli se očekával jen mírný růst na 55 bodů.
  • Výsledky Home Depot ve 3Q: Zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,13 USD), tržby: 20,51 miliardy USD (odhad: 20,46 miliardy USD).

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,78 %), výrobce letadel Boeing (+1,74 %) a průmyslového konglomerátu General Electric (+1,50 %). Zlevnily naopak cenné papíry maloobchodního řetězce Home Depot (-2,09 %), počítačového obra IBM (-1,38 %) či softwarové společnosti Microsoft (-0,83 %).

Téměř devět procent přidaly akcie předního světového výrobce generických léků Actavis (+8,74 %), který se v pondělí dohodl na koupi výrobce botoxu Allergan (+2,02 %) za 66 miliard dolarů. Nabídnutou sumou překonala společnost se sídlem v Irsku o plných 12 miliard USD konkurenční nabídku kanadské společnosti Valeant Pharmaceuticals. "Spojujeme se s partnerem, který je ideální pro to, aby realizoval plný potenciál našeho podniku," uvedl k dohodě šéf Allerganu David E.I. Pyott. K transakci se 18. prosince budou moci vyslovit akcionáři Allerganu, mezi nimiž má významnou pozici i fond Pershing Square aktivistického investora Billa Ackmana, který podporoval nabídku Valeantu.

Dařilo se také akciím zdravotnické firmy Medtronic (+4,74 %), která oznámila, že ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku 828 milionů dolarů neboli 0,83 USD na akcii. Tržby podniku vzrostly meziročně o 5 % na 4,37 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma vykáže zisk 0,96 USD na akcii při tržbách 4,37 miliardy dolarů.

Zlevnily naopak cenné papíry oděvního domu Urban Outfitters (-6,62 %). Společnost v pondělí po konci obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem 47,1 milionu dolarů neboli 0,35 USD na akcii při tržbách 814,5 milionu dolarů. Analytici čekali, že firma vykáže zisk 0,41 USD na akcii a tržby 813 milionů dolarů. Loni podnik ve stejném období dosáhl zisku 0,47 USD na akcii.

Pokles ceny se nevyhnul ani akciím společnosti Home Depot (-2,09 %). Cenné papíry světově největšího maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily zlevnily i přesto, že čtvrtletní hospodářské výsledky, které společnost zveřejnila před začátkem čtvrtečního obchodování, překonaly odhady analytiků. Zisk řetězci ve třetím finančním čtvrtletí stoupl o 14 % na 1,54 miliardy dolarů a celkové tržby se zvýšily o 5,4 % na 20,5 miliardy USD. Firma zároveň potvrdila výhled zisku a růstu tržeb za celý letošní rok. Nemůže prý ale vyloučit případné ztráty související s obří krádeží údajů o zhruba 56 milionech bankovních karet.

Dolar se v páru k jenu přiblížil k sedmiletému maximu

Americký dolar v úterý na devizových trzích oslaboval k euru, ale posiloval k jenu. Jednotnou evropskou měnu podpořila zejména zpráva institutu ZEW, podle které se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v listopadu výrazně zlepšila, a zaznamenala tak první nárůst za necelý rok.

Kurz eurodolaru se ráno pohyboval kolem 1,248 a po celodenním mírném posilování eura se dolar krátce po desáté hodině obchodoval za 1,254 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar posílil z 116,68 USD/JPY na 116,91 USD/JPY. Během dne se americká měna dostala až na 116,98 USD/JPY, tedy ke svému sedmiletému maximu. Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že 21. listopadu rozpustí dolní komoru parlamentu a je připraven vypsat předčasné volby. Odloží také plánované zvýšení nepopulární daně z obratu z 8 % na 10 %, a to o 18 měsíců až do dubna 2017.

Světové ceny ropy v úterý opět klesaly, a pokračovaly tak v trendu z předešlých dní. Trh s ropou nyní ovlivňuje blížící se zasedání členských států OPEC. Obchodníci prověřují ochotu ropného kartelu dohodnout se na společném postupu ve snaze zastavit klesající ceny této strategické suroviny na trzích.

Severomořská ropa Brent v úterý zlevnila pošesté z posledních sedmi obchodních seancí, když její cena klesla o 71 centů na 78,40 USD za barel. Cena severoamerické lehké ropy WTI se snížila o 1,23 dolaru na 74,32 USD za barel.

Ministři členských zemí OPEC budou 27. listopadu ve Vídni rozhodovat o tom, zda na pokles cen ropy a přebytek nabídky v oblasti severního Atlantiku zareagují snížením těžebního limitu. Saúdská Arábie, která je nejsilnějším členem kartelu, však takový krok zatím nepodpořila, což vyvolává pochybnosti o postoji Rijádu. Úterní oficiální data mezitím ukázala, že Saúdská Arábie v říjnu zvýšila vývoz ropy, a to navzdory náznakům, že nabídka na trzích je více než dostatečná.

Za posledních pět měsíců se světové ceny ropy propadly o zhruba 30 %. Cena Brentu klesla osmým týdnem v řadě, což byla nejdelší šňůra poklesu od roku 1988, kdy se nejbližší termínový kontrakt na Brent stal předním globálním měřítkem cen ropy.

Zlato v úterý zdražilo o více než devět dolarů na zhruba 1 197 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie