Evropské akcie ve čtvrtek negativně reagovaly na předběžné zprávy ze zpracovatelského sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely poté, co předběžné údaje agentury Markit ukázaly na zpomalení expanze evropského zpracovatelského sektoru a stagnaci německého zpracovatelského sektoru.
Britský FTSE 100 odepsal 0,26 %, francouzský CAC 40 0,75 % a německý DAX naopak ztráty smazal a zakončil 0,12 % v plusu. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,3 %, nejvíce se dařilo ropnému sektoru, oslaboval naopak sektor základních materiálů a banky.
"Evropská ekonomika je stále křehká a oživení se teď mírně zbrzdilo," říká William Hobbs, šéf akciových strategií v Barclays. "Zdá se být obtížné dostat se před průmyslové kovy. Stále je zde příliš velká nabídka a nezdá se, že by se měla poptávka v nejbližší době zvednout, obzvláště když vezmeme v potaz zpomalení v Číně," dodává.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- V celé eurozóně podnikatelský sektor v listopadu rostl, ale pomaleji, než se čekalo. Index PMI, který slouží jako dobrý ukazatel ekonomického růstu, klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu, což je horší výsledek, než očekával každý z analytiků oslovených agenturou Reuters. Nové zakázky klesly poprvé po více než roce, i když podniky dál snižovaly ceny. Hlavní ekonom společnosti Era Jan Bureš poznamenal, že nálada se kromě německého zhoršila i ve francouzském průmyslu. Na stabilizaci evropských podnikatelských nálad přitom prý čeká celá střední Evropa.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu překvapivě snížila. Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že index důvěry klesl na minus 11,6 bodu z říjnových minus 11,1 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem indexu na minus 10,7 bodu.
- Soudní dvůr Evropské unie by měl potvrdit platnost pravidel pro odměny bankéřům, které unie omezila výší jejich základních platů. Prohlásil to ve čtvrtek oficiální právní poradce soudu EU Niilo Jääskinen ke stížnosti Británie na tuto novou praxi. Jeho doporučení není pro soud závazné, ale zpravidla se jím soud EU řídí.
- Slovenská rafinérská a petrochemická skupina Slovnaft a maďarský energetický podnik MVM Group předložily společnou nezávaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává zadlužená italská společnost Enel. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě, finanční podmínky nezveřejnily. Zájem o podíl 66 % v SE má také česká energetická společnost ČEZ.
- Srbsko dosáhlo dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o novém záložním úvěru. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury Reuters srbský premiér Aleksandar Vučić. MMF ukončila dvoutýdenní rozhovory s touto balkánskou zemí a podrobnosti by mohla oznámit později.
- Čistý zisk druhé největší ruské banky VTB Bank klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 98 % na 0,4 miliardy rublů a výrazně zaostal za odhady. Oznámila to ve čtvrtek firma. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí kvůli roli Ruska v ukrajinské krizi. Banka podle čtvrtečního sdělení ruského ministra financí požádala stát o finanční podporu ve výši čtvrt bilionu rublů. Vláda o ní prý hodlá jednat v průběhu čtvrtka.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království se meziměsíčně zvýšily o 0,8 %, mnohem více, než se očekávalo. Bez zahrnutí aut také tržby předčily odhady a vzrostly o 0,8 %, čekal se 0,3% růst. Meziročně se celkové tržby zvýšily o 4,3 %, očekávalo se 3,8 % a bez zahrnutí aut vyskočily o 4,6 %, konsensus počítal s 4,2% růstem.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle předběžných dat agentury Markit v listopadu stagnovala - index nákupních manažerů spadl na 50 bodů z říjnových 51,4 bodu, ačkoli se čekal mírný růst na 51,5 bodu. Ve službách index výrazně klesl na 52,1 bodu z 54,4 bodu v říjnu, očekával se růst na 54,5 bodu. Kompozitní index spadl rovněž na 52,1 bodu z 53,9 v září, konsensus počítal s růstem na 54 bodů.
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se v listopadu ve Francii propadl na 47,6 bodu z říjnových 48,5 bodu, očekával se přitom mírnější růst na 48,8 bodu. Sektor služeb očekávání předčil, index zde podle předběžných dat vyskočil na tříměsíční maximum 48,8 bodu, čekalo se, že vzroste na 48,5 bodu po říjnových 48,3 bodu. Kompozitní index se mírně zvýšil, a to na 48,4 bodu z 48,2 bodu v říjnu, ačkoliv se počítalo s tím, že vzroste na 48,7 bodu.
- Německá zdravotnická skupina Fresenius a investiční fond Permira předložily společnou nabídku na převzetí divize zdravotnické výživy francouzského potravinářského koncernu Danone. Uvedly to nejmenované zdroje listu The Wall Street Journal. Analytici odhadují hodnotu divize až na 4,5 miliardy dolarů. Danone se ji snaží prodat už nějakou dobu, naráží ale na problémy.
Zdroj: Bloomberg