US MARKETOtevírá za: 9 h 11 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

OECD: Boj s přeshraniční korupcí od úmluvy výrazně pokročil

Boj proti uplácení zahraničních činitelů od doby, kdy byla před 15 lety přijata úmluva o boji proti takovéto formě korupce, výrazně zesílil. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterní zprávě, která je podle ní první souhrnnou analýzou přeshraniční korupce. Podle dokumentu se uplácejí činitelé zemí na všech úrovních hospodářského rozvoje, o úplatcích většinou vědí manažeři uplácejících firem a většina zjištěných případů se týkala získání veřejných zakázek.

Úmluva o boji proti korumpování veřejných činitelů v cílových zemích při mezinárodních obchodních transakcích vstoupila v platnost v roce 1999 a od té doby ji ratifikovalo 41 vesměs vyspělých zemí včetně Česka. Přistoupení k úmluvě zavazuje signatáře stíhat uplácení v zahraničí jako závažný trestný čin.

OECD na základě dosavadních zásahů proti korupci v zahraničí informovala, že od roku 1999 státní orgány účastnických zemí úmluvy dovedly do konce vyšetřování a stíhání 427 případů takového uplácení; z toho 263 kauz se týkalo jednotlivců a zbytek firem a dalších organizací. Počet dovršených případů se začal prudce zvyšovat po roce 2006, kdy se z několika kauz ročně dostal na desítky a maxima dosáhl v roce 2011, kdy bylo dokončeno 78 případů. Průměrná doba nutná pro dokončení případu korupce v zahraničí v roce 2013 činila 7,3 roku.

Tresty skončilo 60 % těchto případů, ve vězení se za korupci v cizině ocitlo 80 lidí. Z celkem 261 pokut dostala nejvyšší peněžní trest jedna z vyšetřovaných firem v částce 1,8 miliardy eur. U jednotlivců nejvyšší pokuta dosáhla 149 milionů dolarů.

V celkem 57 % případů se uplácelo za zajištění veřejných zakázek. Úplatky se na konečné hodnotě transakce podílely v průměru 10,9 % a na zisku z nich 34,5 %.

Dvě třetiny případů úplatkářství v zahraničí byly zjištěny ve čtyřech sektorech - těžbě surovin, stavebnictví, dopravě a skladování a informačně-komunikačním odvětví. Nejčastěji se úplatky dávaly zaměstnancům státem ovládaných podniků (21 %), následovalo uplácení celních úředníků (11 %), činitelů v sektorech zdravotnictví (sedm procent) a obrany (šest procent).

Téměř polovina všech kauz se týkala uplácení činitelů vyspělých zemí. To podle OECD zpochybňuje běžnou představu, že nejčastějším příkladem přeshraniční korupce je podplácení činitelů v rozvojových zemích firmami z bohatého světa.

Zdroj: ČTK

KorupceSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika