Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v listopadu 51,1 bodu (říjen: 52,3 bodu, flash: 51,3 bodu)

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v listopadu klesl na 51,1 bodu z říjnových 52,3 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index klesne na 51,3 bodu. Kompozitní index se snížil také na 51,1 bodu z 52,1 bodu v říjnu, podle předběžných dat však měl klesnout na 51,4 bodu. V pondělí zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor téměř stagnuje - index spadl na 50,1 bodu z říjnových 50,6 bodu, čekalo se přitom 50,4 bodu.
Kromě Itálie, kde kompozitní index vyskočil na čtyřměsíční maximum 51,2 bodu, se v ostatních sledovaných státech podmínky podnikání zhoršily. V Irsku spadl na pětiměsíční minimum, i přesto se však nachází bezpečně nad padesátibodovou hranicí (59,9 bodu). I Španělsko zůstalo nad padesáti body, přestože index spadl na devítiměsíční minimum 53,8 bodu. Devítiměsíční minimum zaznamenala i Francie, zde se index posunul hlouběji pod padesátibodovou hranici (47,9 bodu) a navíc byl výrazně horší, než předvídala předběžná data (48,4 bodu). V Německu se index snížil na sedmnáctiměsíční minimum 51,7 bodu, ačkoliv předběžná data počítala s 52,1 bodu.
"Tento region směřuje v posledním čtvrtletí letošního roku k růstu HDP o pouhých 0,1 %. Existuje velká pravděpodobnost, že tato téměř stagnace se v příštím roce změní v obnovený pokles, pokud poptávka nevykáže známky oživení," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.
V listopadovém průzkumu agentury Reuters analytici v průměru předpovídali, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí stoupne o 0,2 %. V prvním čtvrtletí příštího roku pak počítali s mírným zrychlením růstu na 0,3 %.
Evropská centrální banka (ECB) v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit.
"Výsledky průzkumu naznačují, že ohlášené politické iniciativy se zatím výrazněji neprojevily v důvěře podniků a spotřebitelů v regionu a že bude pravděpodobně zapotřebí rychle uskutečnit agresivnější opatření, aby se zabránilo další recesi," uvedl Williamson.
Eurozóna se loni vymanila ze své nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Statistický úřad Eurostat v listopadu odhadl, že růst ekonomiky eurozóny v letošním třetím čtvrtletí zrychlil na 0,2 % z 0,1 % v předchozích třech měsících.
Zdroj: ČTK, Bloomberg