Grafy, které děsí: Vědí banky o propadu cen ropy něco, co my nevíme?

Na konci roku 2006 začal prudce narůstat podíl nesplácených hypoték. Pro širokou veřejnost sledující média to nebyl transparentní trh, a tak si dlouho neuvědomovala, co se děje. Bankéři však tušili potíže, když viděli nesplácené hypotéky a současný pokles cen nemovitostí. Zároveň věděli, co mají v účetních knihách, co prodali ostatním a jakou hrozbu tyto balíky špatných úvěrů představovaly, a tehdy se začali tajně zajišťovat před rizikem.
Akcie firem z finančního sektoru stále posilovaly, podporované komentáři analytiků o "solidním růstu" a "žádných problémech", ale úvěrové spready největších amerických bank se vydaly opačným směrem. Pak nastoupila realita, trh se probudil ze sna a zbytek už známe.
Nyní dochází ke stejnému paradoxu. Úvěrové spready se opět oddělily od akcií a tato divergence nastoupila se začátkem propadu cen ropy. Vědí opět banky něco, co my ne, a zajišťují se proti riziku plynoucímu z přepákovaného (předluženého) amerického ropného průmyslu? Nebo je to tentokrát o něčem jiném?
Mimochodem, pokles cen ropy (na grafech níže WTI) je svou intenzitou a rychlostí opravdu mimořádný. Pohled na dlouhodobý vývoj je ohromující.
Zdroj: Zero Hedge, Bloomberg, Business Insider
Aktuality
