Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejvíce od roku 2003

Americká ekonomika podle finálního zpřesněného odhadu expandovala ve třetím čtvrtletí tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2003. Analytici očekávali revizi nahoru na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 %, v souladu s odhady trhu.
Největší světová ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala nejrychleji za více než dekádu díky vyšším než očekávaným výdajům spotřebitelů a firem.
Hrubý domácí produkt vzrostl v období mezi červencem a zářím o 5 % anualizovaně, což je nejvíce od třetího kvartálu roku 2003 a mnohem více, než předvídal předchozí odhad (3,9 %). Analytici v průměru očekávali revizi nahoru, ale mnohem skromnější, a to na 4,3 %.
Spotřebitelské výdaje, které zabírají největší část HDP, rostou a měly by se dále zvyšovat společně s rostoucí zaměstnaností a nižší cenou energií, které zvyšují důvěru domácností a jejich kupní sílu. Další složky HDP, včetně zásob, obchodu a vládních výdajů, nejspíš předchozí silný růst neudrží, což expanzi ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku podle odhadů zpomalí.
Ekonomika v první polovině letošního roku rostla průměrně tempem 1,3 % poté, co za celý loňský rok expandovala průměrně tempem 2,2 %.
Výdaje domácností, které představují téměř 70 % HDP, vzrostly ve třetím čtvrtletí o 3,2 % anualizovaně oproti dříve reportovaným 2,2 %. Revize ukázala na vyšší výdaje na zdravotní péči, rekreaci a finanční služby, než se původně očekávalo. Osobní spotřeba do celkového růstu přispěla 2,2 procentního bodu. V předchozích třech měsících rostla tempem 2,5 %.
Podnikové investice byly rovněž revidovány směrem nahoru, více se věnovalo na stavební projekty, vybavení a duševní vlastnictví firem, které zahrnuje investice do softwaru, výzkumu a vývoje.
Podle separátní zprávy zveřejněné v úterý však bude podobný růst ve čtvrtém kvartále spíše nepravděpodobný. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu nečekaně klesly o 0,7 %, ačkoli se predikoval 3% růst. Objednávky kapitálového zboží bez letadel, které indikují růst investic, stagnovaly, přestože analytici vyhlíželi procentní růst.
"Data vydaná po první revizi rychlého odhadu na 3,9 % z 3,5 % ukazují na to, že by mělo dojít k další revizi směrem vzhůru díky silnější osobní spotřebě a investicím. Čtvrtletní průzkum statistického úřadu odhalil silnější než očekávaný růst tržeb lékařů, což naznačuje vyšší výdaje Američanů na zdravotní péči. Dohromady s revizí jádrových maloobchodních tržeb v září očekáváme, že se osobní spotřeba zvýší na 2,9 % z 2,2 %. Poslední zpráva o stavebních výdajích navíc revidovala směrem nahoru data za srpen a září, což naznačuje vyšší investice v sektoru a QSS rovněž odhalil vyšší výdaje firem na software, což předznamenává revizi investic do duševního vlastnictví směrem nahoru," uvedl před zveřejněním zprávy Ted Wieseman z Morgan Stanley.
Příznivé hospodářské vyhlídky podle agentury Reuters podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne zhruba v polovině příštího roku zvyšovat své úrokové sazby. Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 %, aby pomohl domácí ekonomice zotavit se z recese způsobené světovou finanční krizí.
Centrální banka nicméně již koncem října podporu domácí ekonomiky omezila, když ukončila nákupy vládních dluhopisů, tedy takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Omezování podpory signalizuje důvěru Fedu ve vyhlídky domácího hospodářství.
Situace v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně, kde se nyní kvůli slabému hospodářskému růstu spekuluje o zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky. Viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio již koncem listopadu upozornil, že banka by mohla o spuštění nákupu vládních dluhopisů rozhodnout v prvním čtvrtletí příštího roku.
Zpřesněné údaje ukázaly, že podnikatelské i spotřebitelské výdaje v USA byly ve třetím čtvrtletí vyšší, než se předpokládalo. Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply o 3,2 %. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst od konce loňského roku.
Ministerstvo v úterý v samostatné zprávě rovněž uvedlo, že v listopadu se spotřebitelské výdaje v USA meziměsíčně zvýšily o 0,6 %. Tempo jejich růstu se tak zdvojnásobilo z říjnových 0,3 % a mírně překonalo očekávání analytiků.
Zdroj: ČTK, Bloomberg