US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,49 %
KB-0,10 %
Erste+0,31 %

Deflace: Podle předběžných údajů se spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci meziročně snížily o 0,2 %

Podle předběžných údajů se spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci snížily o 0,2 % meziročně, očekával se pokles o 0,1 % po listopadovém mírném růstu o 0,3 %. Jádrová meziroční inflace naopak zrychlila na 0,8 % z listopadových 0,7 %, očekávala se stagnace.

Redakce IW
Redakce IW
7. 1. 2015 | 11:00
Eurozóna

Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci podle předběžných údajů zpomalila na -0,2 % z +0,3 % v listopadu. Analytici očekávali pokles o 0,1 %. Negativní míru inflace způsobuje především pokles cen energií (-6,3 % oproti -2,6 % v listopadu), zatímco ceny v sektoru potravin, alkoholu a tabáku zůstávají stabilní (0,0 % oproti +0,5 % v listopadu), stejně jako ceny v nepotravinářském sektoru (0,0 % oproti -0,1 % v listopadu). Jediný sektor, kde se meziročně ceny zvýšily, byly služby (+1,2 %, stejně jako v listopadu).

"Především díky poklesu cen komodit a mezi nimi hlavně ropy se dostala změna inflace v meziročním srovnání lehce pod nulu. Jádrová inflace se však nad nulou drží bezpečně, navíc rostla lehce rychleji, než se čekalo, což jsou argumenty pro odpůrce kvantitativního uvolňování, i když jen velmi slabé. Aktuální vývoj cen ropy ukazuje na prohloubení poklesu celkového indexu spotřebitelských cen a slabší euro nebude stačit na kompenzaci. U jádrové inflace by kombinace stále slabé ekonomiky a sekundárních efektů poklesu cen ropy měla vést k tlaku na její pokles," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

V listopadu činila meziroční inflace v eurozóně 0,3 %. V deflaci byla eurozóna naposledy v říjnu 2009, kdy se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 %. V loňském roce eurem platilo 18 zemí, od 1. ledna společnou měnu používají také v Litvě.

ECB loni ve snaze podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci snížila své úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.

Šéf ECB Mario Draghi v prosinci uvedl, že banka začátkem letošního roku posoudí účinky dosavadních stimulačních opatření a v případě potřeby uskuteční další kroky. Viceprezident ECB Vítor Constâncio již v listopadu upozornil, že banka by mohla v letošním prvním čtvrtletí rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů, tedy takzvaným kvantitativním uvolňováním měnové politiky.

"Eurozóně nastaly skutečně zoufalé časy, měnová unie se nakonec dostala do deflace," prohlásil analytik Dennis de Jong ze společnosti UFX.com. "Draghi již nemůže sedět se založenýma rukama a zavedení programu kvantitativního uvolňování měnové politiky pomocí nákupů dluhopisů se zdá být čím dál pravděpodobnější," dodal.

Nejbližší zasedání ECB se uskuteční 22. ledna. Cílem banky je držet růst spotřebitelských cen v blízkosti dvou procent. Inflace v eurozóně se však od října 2013 nachází pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

Zdroj: ČTK, Bloomberg

EurozónaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná