US MARKETOtevírá za: 15 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Britská centrální banka si neuvědomovala hrozící finanční krizi

Britská centrální banka o hrozící finanční krizi před lety zřejmě netušila. Blížící se nebezpečí si podle všeho neuvědomovala ani měsíc před jejím začátkem. Vyplývá to podle britského zpravodajského serveru BBC ze zápisů z jednání členů jejího řídícího orgánu. Téměř 500 stran dokumentů dnes na nátlak některých britských zákonodárců odtajila sama banka.

Zveřejněné záznamy se týkají dosud utajovaných jednání, které v letech 2007 až 2009 vedli členové takzvané rady. Ta má pomáhat se stanovováním strategických cílů, čímž se podobá správní radě firmy. Funguje i jako kontrola guvernéra Bank of England (BoE), jímž byl v době krize Mervyn King.

Zápisy podle BBC mimo jiné ukazují, že BoE nepovažovala v červenci 2007 likviditu za hlavní zdroj obav. Nepodnikla tudíž žádné kroky, a trávila čas diskuzemi o penzích, dnech otevřených dveřích a nových členech měnového výboru. Členové se sice doslechli, že BoE pracuje na novém modelu pro odhalování rizik ve finančním systému. O hrozícím nebezpečí ale existovalo jen málo náznaků.

O necelý měsíc později, 9. srpna, francouzská banka BNP Paribas přiznala, jaké nebezpečí by pro ni mohly znamenat nekvalitní hypotéky, což někteří považují za začátek finanční krize. Mezitím bobtnaly problémy s financováním britské hypoteční banky Northern Rock, které se na konci roku 2007 přelily v krizi, jež postupně zachvátila některé z největších britských bank a přiblížila britskou ekonomiku těžké recesi.

Zápisy podle zahraničních finančních webů ukazují třeba i to, jak s prohlubující se krizí rostlo rozčarování mezi vysoce postavenými činiteli banky. King prý nevýkonným ředitelům odpíral informace o finanční stabilitě a hádal se s nimi kvůli údajným únikům informací, citoval ze záznamů list Financial Times.

Nynější guvernér Mark Carney souhlasil se zveřejněním zápisů poté, co jej k tomu opakovaně vybízela skupina britských zákonodárců. Podle Andrewa Tyrieho, předsedy finančního výboru Dolní sněmovny britského parlamentu, zápisy ukazují, že "Bank of England neměla během krize radu hodnou toho jména".

Zdroj: ČTK

Bank of EnglandCentrální bankyFinanční krize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika