EPH kupuje v Itálii šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu. Spekulují Křetínský a Tkáč na potřeby EU mít rezervu za obnovitelné zdroje?

Energetický a průmyslový holding (EPH) kupuje v Itálii od společnosti E.ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4 500 MW, tedy vyšším než je výkon tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady. Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3 900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na Sardinii. Transakci ještě musí schválit příslušné orgány Evropské unie. Vypořádání obchodu by mělo podle holdingu proběhnout v letošním druhém čtvrtletí. Informoval o tom mluvčí holdingu Daniel Častvaj. Výši transakce společnost odmítla sdělit.
"Tato akvizice je dalším logickým pokračováním naší už dříve avizované strategie vstupu na vyspělé západoevropské trhy, které nemají dostatečně velkou rezervu instalovaného výkonu," uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský. Podle něj je prioritou holdingu garantovat bezpečnost dodávek elektrické energie při zachování rozumné ceny.
"Naše strategie je dlouhodobá a zaměřená na další rozvoj. Na těchto cílech jsme připraveni spolupracovat se zaměstnanci, odbory a dalšími zúčastněnými stranami," dodal Křetínský.
Právě Křetínský je spolu s Patrikem Tkáčem největším akcionářem holdingu EPH, společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T. Holding EPH zahrnuje 40 podniků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem.
Erik Best k tomu poznamenává:
Téměř pokaždé, když Miloši Zemanovi reportér nastaví mikrofon, zopakuje prezident svůj příběh o tom, jak v České republice čtvrtý nejbohatší muž Číny plánuje utratit 38 miliard korun. Novináři jsou to, co jsou (když si vypůjčíme ze Zemanova slovníku), a tak se nikdy nezeptají, zda už tento čínský podnikatel přistoupil od slov k činům. Zástupci J&T se v říjnu vrátili z Číny s podepsanou smlouvou o "strategické spolupráci" s čínskou energetickou společností CEFC China Energy Company, kterou vlastní čtvrtý nejbohatší muž Číny, ale zatím nikdo neřekl, jakou formu bude tato spolupráce mít. Je tedy logické se ptát, jestli CEFC "strategicky spolupracuje" na akvizici sedmi elektráren na fosilní paliva v Itálii Energetickým průmyslovým holdingem. Spoluvlastník EPH Daniel Křetínský sází velké peníze na to, že Evropa začne poskytovat dotace, aby měla k dispozici instalovaný energetický výkon na vyplnění výpadků obnovitelných zdrojů energie. V takovém případě by se z jeho elektráren na fosilní paliva staly zlaté doly. Otázka pro Evropskou komisi je, jestli chce, aby čtvrtý nejbohatší muž Číny s Křetínským, jako jeho bílým koněm, u Bruselu za takové platby za instalovaný výkon loboval."
Zdroj: ČTK