Investoři, kteří doufali ve vyšší dividendy bank, by se neměli radovat předčasně

Investoři doufali, že největší americké banky v roce 2015 navýší dividendy. Zdá se ale, že nedávné události na trzích, včetně klesajících cen ropy, jim to znemožní.
Velké banky již nyní drží více kapitálu, než po nich regulační úřady vyžadují, a hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které tento týden odhalí například JPMorgan nebo Wells Fargo, by mohly odhalit, že v uplynulých třech měsících banky tento kapitál ještě více rozšířily.
Levná ropa a nízké sazby
Zdá se však, že naděje na navýšení dividend byly předčasné. Roste totiž očekávaná ztráta z nesplácených úvěrů, především v energetickém sektoru, a navíc se prudce zvýšila volatilita na trzích, což zvyšuje rizikovost bankovních aktiv. A regulační úřady bývají méně ochotné schvalovat navyšování dividend nebo zpětné odkupy akcií, když jsou bankovní aktiva rizikovější.
Problémy bank s navyšováním dividend a zpětnými odkupy akcií jsou však poslední věcí, která investorům dělá vrásky. Horší jsou pro ně právní spory, v nichž banky vyplácejí rekordní finanční urovnání, což jim snižuje výnosy, a rekordně nízké úrokové sazby, které vyvíjejí negativní tlak na zisky.
Výplata vyšších dividend měla nakopnout akciové valuace celého sektoru. Banky vyplácejí mnohem nižší procento toho, kolik vydělávají, než kdysi. Mezi lety 1999 a 2006 velké banky průměrně vyplácely zhruba tři čtvrtiny příjmů, a to buď ve formě dividend, nebo zpětných odkupů akcií. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Credit Suisse. V posledních letech se ale tento podíl snížil na méně než 50 %.
Snížení tohoto podílu je z velké části způsobeno tím, že v roce 2009 začaly regulační úřady na výplatu dividend a zpětné odkupy dohlížet. Regulátoři nechtěli, aby se opakovaly roky 2007 a 2008, kdy banky vyplatily více, než vydělaly. Snižování dividend v těžkých časech však banky nemají rády, protože se bojí, že to vyšle investorům zprávu o jejich slabosti, což dále podkope jejich pozici.
Naděje
Investoři však doufají, že by se to mohlo změnit. "Banky mají našlápnuto k tomu, aby mohly vyplácet více, a přesně to udělají. Jen nevíme, kdy k tomu dojde," říká Tony Scherrer, hlavní analytik Smead Capital Management. Velké banky návrhy na dividendy v roce 2015 předložily Fedu nyní a v březnu se dozví, zda je centrální banka schválila.
Podle analytiků by nejvíce mohli být zklamáni investoři. Citigroup, jejíž dividenda se nejspíše zvýší nejméně, od krize investorům vyplatila nejméně ze všech velkých bank - ve formě dividend investorům dala pouze procento ze zisku v roce 2013. Mluvčí banky odmítl poslední vývoj komentovat komentovat.
Zdroj: CNBC