US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,38 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Čína předhonila USA jako první cíl přímých zahraničních investic

Čína se loni stala první destinací přímých zahraničních investic a předstihla Spojené státy, které byly dlouhodobě světovou jedničkou. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Redakce IW
Redakce IW
29. 1. 2015 | 19:38
Čína

Spojené státy, které dlouhodobě těžily z investic, jež se tradičně skládají převážně z přeshraničních fúzí a akvizic a také nových firemních projektů, zaznamenaly loni podle předběžných údajů jejich snížení o dvě třetiny na 86 miliard dolarů (2,1 bilionu korun).

Z velké části se tak stalo kvůli dohodě mezi americkou firmou Verizon Communications a jejím britským partnerem Vodafone, která zahrnovala zpětný odkup akcií. Ten způsobil odtok 130 miliard dolarů v zahraničních investicích ze Spojených států. Naopak příliv přímých zahraničních investic do Číny loni dosáhl 128 miliard dolarů.

Podle ředitele investiční a podnikové divize UNCTAD a hlavního autora výroční zprávy Jamese Zhana půjde patrně objem přímých zahraničních investic do USA v letošním roce opět nahoru. Vzestup Číny je ale nadále dynamický s tím, jak se mění projekty, které investory lákají.

Podle Zhana jde o nárůst přímých zahraničních investic do sektoru služeb a zpomalení růstu ve výrobě. A tam rostou investice do oblasti high-tech, zatímco do oblastí více závislých na lidské práci naopak klesají.

Kromě toho Čínu zatraktivňuje i nový návrh zákona o zahraničních investicích, který naznačuje liberalizační trend, i když některé sektory zůstanou dále mimo dosah zahraničních investorů. V liberalizaci tak Čína následuje USA a Evropu.

Celosvětově klesl loni tok přímých zahraničních investic o osm procent na 1,28 bilionu dolarů, což je druhá nejnižší úroveň od začátku finanční krize. A nelze očekávat, že by se to v nejbližší době mělo změnit. Investory může odrazovat křehká světová ekonomika, váhavá spotřebitelská poptávka, nestálost měn a také geopolitická nestabilita.

V roce 2014 zaznamenalo mnoho ekonomik nárůst - včetně Evropské unie, která přilákala 267 miliard dolarů, což je 13% nárůst oproti roku 2013, a Indie s 26% nárůstem na 35 miliard dolarů. Bezpečnostní obavy přispěly naopak ke zpomalení na Blízkém východě a v severní Africe, zatímco nižší ceny komodit pomohly snížit přímé zahraniční investice do Latinské Ameriky o 19 % na 153 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

ČínaSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná