US MARKETZavírá za: 5 h 51 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
ČEZ-0,08 %
KB-2,47 %
Erste-2,22 %

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu vzrostl na 51 bodů v souladu s odhady

Zpracovatelský sektor eurozóny v lednu expandoval rychleji než v prosinci. Index nákupních manažerů vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu, jak slibovala předběžná data.

Redakce IW
Redakce IW
2. 2. 2015 | 10:00
Eurozóna

Zlepšení podmínek ve zpracovatelském sektoru zaznamenaly Německo, Španělsko, Nizozemsko a Irsko. V Německu sice index klesl na dvouměsíční minimum 50,9 bodu, stále je však v pásmu expanze. I Irsko zaznamenalo zpomalení expanze, index se snížil na osmiměsíční minimum 55,1 bodu, nachází se však výrazně nad padesáti body. Naproti tomu Španělsko dosáhlo dvouměsíčního maxima na 54,7 bodu, a stejně tak Nizozemsko s 54,1 bodu. Itálie se přiblížila na dohled padesátibodové hranici, když zaznamenala růst indexu na 49,9 bodu, tedy čtyřměsíční maximum. Na osmiměsíční maximum dosáhla Francie, která se také stále nachází v pásmu kontrakce na 49,2 bodu. Pod padesátibodovou hranicí také v lednu skončilo Rakousko s 48,5 bodu a na 15měsíční minimum spadlo Řecko s 48,3 bodu.

"Zpracovatelský sektor eurozóny na začátku roku vykazuje známky konce stagnace, ale tempo expanze je zůstalo zoufale mizerné, což zcela ospravedlňuje rozhodnutí ECB přistoupit k drastickým krokům na oživení ekonomiky," okomentoval data Chris Williamson, hlavní ekonom Markit.

"Bazuka ECB v podobě kvantitativního uvolňování by měla ekonomiku eurozóny nakopnout skrze lepší podmínky pro podnikání, vyšší spotřebitelskou důvěru a slabší euro. Z oslabující měny by měly obzvláště v následujících měsících těžit exportéři. Nižší ceny ropy také přispějí ke snížení nákladů výrobců a skrze nižší ceny benzínu také navýší volné prostředky spotřebitelů k utrácení," dodává.

"Průzkum také ukázal na to, že v Irsku, Španělsku a Nizozemsku existuje obrovský potenciál pro růst. Nicméně Německo, Francie a Itálie víceméně stagnují a ekonomická situace v Řecku se zhoršila nejvíce za posledních 15 měsíců kvůli slabé poptávce doma i ze zahraničí," poukázal Williamson.

"Existuje také riziko, že by dopad stimulační politiky ECB mohl být podkopáván nejistotou a nestabilitou vzniklou kvůli politické situaci v Řecku, které zůstává velkou hrozbou pro ekonomický výhled regionu. Zintenzivnily se také deflační tlaky, průměrné ceny výstupů klesly nejprudčeji od poloviny roku 2013 a snižovaly se ve všech sledovaných zemích, ačkoliv většinou jsou provázány s nižší cenou ropy, která se do nich výrazně promítá," dodal Williamson.

Zdroj: Bloomberg

EurozónaEvropská unieIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast