Proč si Apple půjčuje 6 miliard dolarů, když sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů?

Společnost Apple v pondělí prodala dluhopisy za 6,5 miliardy dolarů, přestože minulý týden reportovala rekordní 18miliardový zisk ve čtvrtém kvartále a sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů. Proč tedy přistoupila k dluhopisům? Odpověď je jednoduchá: kvůli daním.
Většina hotovosti společnosti Apple se nachází v zámoří a Apple se může vyhnout placení daní z této hotovosti pouze v případě, že v zahraničí zůstane. V momentě, kdy by tyto peníze překročily americké hranice, musela by je firma zdanit. A vzhledem k tomu, že by daň mohla být až 35%, Apple se radši převedení peněz do USA brání, jak může.
Apple si přeje, aby byl v americkém daňovém systému zaveden princip daňových prázdnin na repatriovanou hotovost, jak to navrhují demokratická senátorka Barbara Boxerová a republikánský senátor Rand Paul. Podle jejich návrhu by společnost Apple z repatriované hotovosti odvedla jen 6,5% daň, což je mnohem méně, než by ji čekalo za stávajících pravidel.
Budoucnost tohoto plánu však nevypadá růžově. Republikánský senátor Orrin Hatch, který je předsedou senátního finančního výboru, už ohledně něj vyjádřil hlubokou skepsi. A to ještě plán ani nebyl představen ve formě zákona.
Apple však přesto peníze v USA potřebuje a 6,5 miliardy dolarů, které získala prodejem dluhopisů, chce věnovat na zpětné odkupy akcií, výplatu dividendy a splácení dluhu.
Vzhledem k tomu, že korporátní daně jsou vysoké a úrokové sazby naopak nízké, je pro Apple mnohem výhodnější zvýšit svůj dluh a splatit ho s úrokem, než repatriovat hotovost a odvést z ní daně. Proto dokud nedojde k reformě korporátního zdanění, můžeme od Apple nejspíš očekávat další oznámení o nově vydávaných dluhopisech.
Zdroj: Business Insider