Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v lednu 52,7 bodu (prosinec: 51,6 bodu, flash: 52,3 bodu)

Podmínky v sektoru služeb v eurozóně jsou nadále velmi solidní. Index nákupních manažerů v lednu vzrostl na 52,7 bodu z prosincových 51,6 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 52,3 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor v eurozóně opět mírně expanduje poté, co v prosinci a listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 51 bodů z prosincových 50,6 bodu. Kompozitní index se tak zvýšil na 52,6 bodu z 51,4 bodu v prosinci (podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu) a nachází se v pásmu expanze již devatenáctý měsíc v řadě.
Produkce v lednu vzrostla jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb, byť tempo růstu bylo vyšší ve službách. Růst produkce podporuje také pokračující růst nových zakázek, které prudce vyskočily v Irsku (ačkoli o něco pomalejším tempem než v prosinci) a Španělsku (šestiměsíční maximum). Navýšení nových zakázek reportovalo také Německo po dvou předchozích měsících poklesu. Ve Francii zakázky stagnovaly a v Itálii naopak pátý měsíc v řadě klesají.
V obou sledovaných sektorech se v lednu mírně zvýšila zaměstnanost. Tempo vytváření nových pracovních míst v Německu vzrostlo na 11měsíční maximum a ve Španělsku dokonce na 88měsíční rekord. V Irsku rovněž zůstal trend nadále silný (ačkoli zaměstnanost rostla nejpomaleji od loňského října). Naopak Francie a Itálie zaznamenaly další propouštění.
Efekt klesajících cen ropy se projevil v cenách vstupů i výstupů v obou sektorech. Průměrné náklady klesly poprvé za 20 měsíců - v sektoru služeb se mírně zvýšily (především kvůli zvýšení platů), avšak tento mírný nárůst převážil pokles nákladů ve zpracovatelském sektoru, kde spadly nejvíce za posledních 5,5 roku. Německo, Francie a Španělsko ohlásily nižší průměrné náklady, zatímco Irsko a Itálie vyšší.
Zdroj: Bloomberg