ČNB ponechala bez změny základní sazbu a potvrdila závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro po delší dobu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky. V souladu s očekáváním svůj postoj nezměnila a ponechala závazek udržovat korunu nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny, stejně jako hlavní úrokovou sazbu na 0,05 %. Kvůli posledním datům z ekonomiky také posunula termín ukončení intervencí až na konec roku 2016.
"Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %," uvádí se v tiskovém prohlášení ČNB.
"Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 EUR/CZK svými intervencemi na devizovém trhu, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 EUR/CZK nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu," dodává banka.
Nová prognóza ČNB předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Následný návrat do standardního režimu měnové politiky však prý nebude znamenat posílení kurzu na úroveň před zahájením intervencí. Podle projekce ČNB budou v roce 2015 nulové, respektive mírně záporné hodnoty celkové i měnově-politické inflace a následně by mělo dojít k k jejich zvýšení směrem k 2% cíli v průběhu roku 2016.
V prvním čtvrtletí 2016 by inflace měla být na 1,1 % oproti původní prognóze 2,1 % kvůli poklesu cen ropy. Ve druhém čtvrtletí 2016 by měla zrychlit na 1,6 % (předchozí prognóza počítala s 2,3 %). HDP Česka by v roce 2014 měl vzrůst o 2,3 % (předchozí odhad: 2,5 %), v roce 2015 o 2,6 % (předchozí odhad: 2,5 %) a v roce 2016 o 3,0 % (předchozí odhad: 2,8 %).
Bankovní rada ve čtvrtek zároveň zopakovala, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky je připravena přistoupit k dalšímu oslabení koruny. To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 EUR/CZK na slabší hodnoty. "Data z reálné ekonomiky však naznačují, že tohoto scénáře se zatím není nutno obávat. Jak jsme uvedli již dříve, spekulace o navyšování intervenční hladiny jsou dle našeho názoru zatím předčasné," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.
Z tiskové konference Miroslava Singera:
Singer: Nejistoty na trhu jsou výraznější než běžně (ECB, klesající cena ropy), rizika prognózy jsme nakonec zhodnotili jako vyrovnaná.
Singer: Shodli jsme se na tom, že úrovně kurzu slabší než 27 EUR/CZK snižují riziko cenového šoku, ale prostě ho nad ním necháváme plovat. Je ovlivněný ekonomickou realitou.
Singer: Tím, že jsme jasně řekli, že konec intervenčního režimu určitě nebude dříve než na konci roku 2016, nyní necítíme potřebu diskutovat, jak ho ukončíme, protože to je ještě daleko. V tuto chvíli nemá cenu nějak dramaticky signalizovat, co bude potom, co režim opustíme, není to relevantní.
"Bankovní rada určitě zachová hladinu kurzového závazku na současné výši 27 EUR/CZK. K čemu však s velkou pravděpodobností dojde je prodloužení intervenčního závazku ke konci roku 2016," uvedl před rozhodnutím Jakub Seidler.
Ani analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák nečekal od zasedání rady změnu v nastavení úrokových sazeb a ani posun intervenční hladiny. "Co naopak čekat lze, je výrazný posun prognózy spotřebitelské inflace směrem dolů ve srovnání s listopadovou prognózou," uvedl.
Posunutí termínu ukončení intervencí naznačil minulý týden guvernér Miroslav Singer ve slovenském listu Hospodárske noviny. Stejně tak ve středu viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík uvedl, že konec intervencí by se mohl posunout na pozdější dobu v závislosti na inflační prognóze, kterou banka představí příští týden.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
