US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,90 %

Americké akcie v úterý díky silným výsledkům Coca-Coly a nadějím na zažehnání řecké hrozby zdražily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance hledaly směr. Po počátečním kolísání ale nakonec všechny tři nejsledovanější indexy zamířily vzhůru a ve zbytku dne zisky postupně navyšovaly. Náladu investorů podporovaly naděje na dohodu o řeckém dluhu a solidní hospodářské výsledky společnosti Coca-Cola.

Redakce IW
Redakce IW
10. 2. 2015 | 22:00
Americké akcie

Dow posílil o 0,79 % na 17 868,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,07 % na 2 068,59 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,30 % na 4 787,65 bodu. Index volatility VIX klesl o více než 7 % na 17,23 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o dva bazické body na 2 %.

V zelených číslech v úterý skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily technologické tituly, cenné papíry ze sektoru služeb a akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží. V mínusu zůstaly jen energetický sektor a odvětví základních materiálů, které dolů stáhly klesající ceny ropy.

Na Wall Street růst začal po spekulacích, že by Evropská komise mohla navrhnout šestiměsíční období, během něhož by Řecko s věřiteli jednalo o nové dohodě. Komise ovšem upozornila, že zatím není na stole žádný oficiální návrh. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble posléze spekulace o šestiměsíčním překlenovacím období označil za chybné, což již ale investoři přešli takřka bez povšimnutí.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Credit Suisse snížila své cílové ceny pro index S&P 500 v letošním roce. V pololetí očekává 2 100 bodů a na konci roku 2 150 bodů (dosud vyhlížela 2 250, respektive 2 200 bodů). Analytik Andrew Garthwaite uvedl pro zhoršení výhledu 4 důvody - makroekonomiku (zpomalování Číny, růst mezd v USA s možným dopadem na marže firem a Řecko, které prý může mít vliv až do července), zhoršování výhledu ziskovosti firem v USA i ve světě (odhady růstu jsou na několikaletých minimech), rychlý růst spreadů vysokovýnosových dluhopisů (rychlejší, než je běžné před začátkem medvědího trhu) a dosavadní držení se indexu poblíž maxim navzdory výraznému snížení inflačních očekávání.
  • Dodávky ropy na trh jsou nadále vysoké, což vede k růstu zásob a udržuje ceny suroviny na nízké úrovni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Upozornila také, že bude určitou dobu trvat, než se v dodávkách výrazněji projeví omezování investic do těžby, které je důsledkem nízkých cen.
  • Nedávný odraz cen ropy ještě nezaručuje, že se tato strategická surovina dostala z klesajícího trendu a vyhne se naprostému cenovému kolapsu. V rozhovoru pro televizi CNBC to řekl Dennis Gartman, zakladatel a editor The Gartman Letter. Zdůraznil přitom, že nadále existuje značné riziko, že ceny ropy spadnou až ke dvaceti dolarům za barel.
  • Předseda Fedu v Richmondu Jeffrey Lacker považuje červen za vhodný měsíc pro první zvýšení základní úrokové sazby americké centrální banky. Ke změně postoje by ho vedla jen velice překvapivá data. Jeho kolega ze San Francisca, který rovněž letos hlasuje o nastavení měnové politiky, John Williams pro Financial Times uvedl, že se Fed přibližuje prvnímu zvýšení sazby, například díky lednovým statistikám z trhu práce.
  • Finanční činitelé skupiny G20 posílí spolupráci v boji proti financování terorismu. Stojí to v návrhu závěrečného prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20. Kopii dokumentu získala agentura AFP.
  • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,028 milionu (odhad: 4,990 milionu, listopad: 4,847 milionu, revidováno z 4,972 milionu).
  • Akcie společnosti Apple poprvé překonaly cenu 120 dolarů. Historické maximum akcie posunuly na 122,15 USD, čímž zvýšily tržní kapitalizaci firmy nad 700 miliard dolarů. Apple je vůbec první firmou, která této hodnoty dosáhla.
  • Velkoobchodní zásoby v prosinci vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, listopad: +0,8 %), tržby klesly o 0,4 % (odhad: -0,3 %).
  • Společnost Yelp v úterý oznámila akvizici internetové služby na objednávání jídla Eat24 za zhruba 134 milionů dolarů. Transakce byla uzavřena v pondělí. Yelp firmu kupuje za 75 milionů dolarů v hotovosti, zbytek dodá v akciích. Současně v úterý Yelp zvýšila výhled na tržby v prvním čtvrtletí na 118,5-120,5 milionu dolarů a celoroční výhled na 574-579 milionů dolarů.
  • Řecká levicová vláda plánuje podniknout právní kroky proti zlatému dolu v severní části země, který provozují kanadští těžaři. V úterý to oznámil řecký ministr pro energetiku a přislíbil, že řecké zaměstnance dolu vláda ochrání.
  • Apple bude spolupracovat s firmou First Solar na výstavbě kalifornské solární elektrárny za 850 milionů USD.
  • Těžba ropy ve Spojených státech letos stoupne o osm procent na 9,3 milionu barelů denně, příští rok ale nárůst produkce prudce zpomalí na zhruba dvě procenta. Předpověděl to v úterní měsíční zprávě vládní Úřad pro energetické informace (EIA), a ponechal tak svou lednovou prognózu takřka beze změny.
  • Americká společnost Halliburton, která poskytuje služby pro těžbu ropy, zřejmě propustí pod tlakem propadu cen ropy až osm procent svých zaměstnanců, tedy přes 6 tisíc lidí. Firma to v úterý uvedla jako zatím poslední z rostoucího seznamu ropných podniků, které kvůli přetlaku na ropném trhu plánují propouštění a omezování investic.
  • Ředitel výrobce elektrických automobilů Tesla Elon Musk varoval manažery zastoupení firmy v Číně, že mohou být propuštěni, pokud se jim nebude dařit dosahovat lepších výsledků. Tesla v lednu v Číně prodala jen 20 vozů.

Výsledková sezóna

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie farmaceutické firmy Pfizer (+3,27 %), výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+2,84 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+2,34 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžební a stavební techniky Caterpillar (-0,91 %), ropné firmy ExxonMobil (-0,60 %), provozovatele platebních karet Visa (-0,34 %) a energetického podniku Chevron (-0,23 %).

Akcie výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+2,84 %) zdražily téměř o tři procenta poté, co firma oznámila, že jí ve čtvrtém kvartále zisk na akcii klesl na 0,44 dolaru z 0,46 dolaru ve čtvrtém kvartále 2013. Tržby firmě klesly na 10,87 miliardy dolarů z 11,04 miliardy dolarů na konci roku 2013. Oba výsledky však byly lepší, než predikovali analytici, kteří vyhlíželi zisk na akcii 0,42 dolaru a tržby 10,76 miliardy dolarů.

Téměř o pět procent zdražily cenné papíry výrobce čipů Qualcomm (+4,69 %), který v noci na úterý oznámil, že se dohodl, že čínským úřadům zaplatí rekordní pokutu 975 milionů dolarů, aby ukončil antimonopolní vyšetřování svých praktik při poskytování licencí. Pokuta je podle agentury Reuters nejvyšší v čínské podnikové historii. Qualcomm navíc bude muset v rámci dohody snížit poplatky za své patenty používané na čínském trhu s mobilními telefony.

Zlevnily naopak akcie švýcarského těžaře ropy a zemního plynu Transocean (-6,26 %), s nimiž se obchoduje na NYSE. Akcie firmy se pod tlak dostaly poté, co na ně analytici ze švýcarské banky Credit Suisse snížili investiční doporučení na "underperform" z "neutral".

Výrazný pokles ceny postihl i akcie těžařských firem Nabors Industries (-4,91 %) a Denbury Resources (-8,48 %), které srazil prudký pokles cen ropy.

Dolar posiloval, ceny ropy se po čtyřech dnech růstu snížily

Dolar v úterý díky vyšším výnosům amerických státních dluhopisů všeobecně posiloval. Kurzem eura naopak zmítaly výroky činitelů a zprávy o vývoji jednání eurozóny s Řeckem ohledně možnosti dohody o řeckém dluhu.

Kurz eurodolaru se dopoledne pohyboval kolem 1,133, odpoledne ale sestoupil až pod 1,128 a krátce po desáté hodině večer se dolar obchodoval za 1,131 EUR/USD. Výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly od pátku již o 0,2 procentního bodu. Jejich nárůst, ovlivněný ústupem centrální banky USA od měnové stimulace, posiluje dolar už od poloviny loňského roku.

K japonskému jenu dolar posílil ze 118,62 USD/JPY na 119,42 USD/JPY.

Světové ceny ropy v úterý výrazně klesly, a zažily tak první propad po čtyřech dnech růstu. Trhy tak reagovaly na zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž dodávky ropy na trh zůstávají vysoké. Zásoby ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohou do poloviny roku dosáhnout rekordních 2,83 miliardy barelů, upozornila také IEA, která poskytuje Západu poradenství v otázkách energetiky.

Cena severomořské ropy Brent krátce po desáté hodině vykazovala pokles o 1,2 dolaru na 58 USD na barel a severoamerická lehká ropa WTI ve stejnou chvíli zlevňovala o 1,4 dolaru na 51,46 USD za barel.

"Zpráva IEA je dobrou připomínkou toho, že velký přísun ropy na trhy ještě přijde," podotkl podle agentury Reuters John Kilduff ze společnosti Again Capital. Prognóza IEA podle něj nedává moc naděje těm, kdo říkají, že ceny ropy dosáhly dna a jsou na cestě vzhůru.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o 5,5 dolaru na 1 234 USD za trojskou unci. Stříbro naopak zdražilo o 17 centů na 16,92 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie