Jeremy Grantham: Jak nás jen mohl překvapit propad cen ropy?

Tržním reakcím většinou dobře rozumíme při pohledu do zpětného zrcátka. Když přijde na propad cen ropy z uplynulých měsíců, spoluzakladatel GMO Jeremy Grantham se nebojí říci, že jsme měli už dávno tušit, že něco takového přijde.
Grantham předpovídá, že se ceny černého zlata vrátí k hranici 100 USD za barel, možná ale ne v následujících pěti letech. Tvrdí, že poptávkové vysvětlení poklesu mu příliš nesedí. Věří "v prozíravost trhu".
Podle Granthama americká těžba z břidlic expandovala tak rychle, že pokryla většinu růstu poptávky po ropě od finanční krize, a podle projekcí měla letos růst rychleji než světová poptávka. Investoři proto dle Granthama měli kvůli binární povaze trhu s ropou (buď Saúdská Arábie omezí produkci, aby povzbudila trh, nebo nezasáhne a ceny ropy se propadnou) skupovat put opce.
Za vším hledejte břidlice
Nakonec se vyplnil scénář krachu. Analytici se nyní dohadují, jak rychle bude ropa v amerických vrtech, které pomocí frakování již v prvním roce vyprodukují až 65 % celkových zásob naleziště, docházet. Protože jsou však náklady na provoz vrtů extrémně nízké a víceméně odpovídají energii potřebné k provozu čerpadel, je krátkodobé dno trhu s ropou neuvěřitelně nízko.
"Americké frakování je v historii těžby ropy unikátní rychlostí, s jakou ho lze odstavit a následně opět nastartovat," píše Grantham, který očekává, že nabídka ropy začne klesat nejpozději v červnu letošního roku.
V 5-8letém horizontu za předpokladu, že trend růstu světového HDP zůstane beze změny, Grantham očekává, že se trh s ropou zotaví a ceny budou reflektovat plné náklady produkce (ne jen marginální). Ty jsou nyní kolem 80 USD za barel a po pěti až osmi letech vzrostou na 100 USD za barel.
Grantham zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Saúdské Arábie udržet si stávající tržní podíl i za cenu kolapsu cen. Čistě z finančního pohledu si myslí, že by raději měla omezit produkci na polovinu a prodávat na dvojnásobku současných cen. Vydělala by na tom stejně a ještě by si zachovala více zásob ropy v zemi pro budoucí produkci.
Pro konzervativní národ, který má jako jednu z hlavních hodnot stabilitu, je nezvyklé, aby svým jednáním dostával pod finanční tlak další exportní země (například Rusko či Írán). Nehledě na ostatní možné neočekávané dopady, které mohou být s touto politikou spojeny.
Zdroj: GMO