US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,90 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500-0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru vzrostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny v Česku v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně se zvýšily o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,1 %.

"Únorový index spotřebitelských cen (CPI) opět překvapil a nedostal se do očekávaných záporných hodnot – setrval na lednových 0,1 % meziročně. Meziměsíčně vzrostl o 0,2 %. Vyšší růst cen jde zejména na vrub tabákových výrobků," okomentoval zprávu Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"Stejně jako v lednu byl záporný příspěvek k meziměsíčnímu vývoji cen tažen nižšími cenami pohonných hmot. Ačkoli ceny ropy Brent v únoru již rostly, průměrné ceny pohonných hmot v únoru ve srovnání s lednem dále poklesly. To je způsobeno určitým zpožděním v přenosu cen a ačkoli ve druhé polovině února již začaly ceny pohonných hmot dle šetření ČSÚ také růst, stále zůstaly pod lednovým průměrem. Ceny pohonných hmot tak v únoru poklesly meziměsíčně zhruba o 4 % ve srovnání s 8% poklesem v lednu. Meziroční propad cen pohonných hmot zrychlil na -17 % (v lednu -14 %). Negativně na meziroční vývoj cen působily i ceny potravin, které poklesly o 1,5 %. Naopak ve směru vyšších cen působily ceny tabákových výrobků (+4 % meziměsíčně, +6 % meziročně) z důvodu novely zákona o spotřební dani a také dále rostly ceny lihovin. Vzrostly i ceny v oddíle rekreace z důvodu vyšších cen zimních dovolených," poukázal Seidler.

"Únorová inflace tak opět překvapila mírně vyššími hodnotami – stejně jako v lednu – taženými cenami v kategorii alkoholické nápoje a tabák, což zachránilo celkový index cen před propadnutím do mírně záporných hodnot. Vzhledem k tomu, že ceny pohonných hmot ( i přes jejich mírný růst) budou v meziročním srovnání stále v indexu působit ve směru nižších cen, zůstane i celková inflace v následujících měsících na stále velmi nízkých úrovních blízko nuly, mohla by se však vyhnout záporným hodnotám. Rychlejší růst cen by měl pak přijít teprve ke konci tohoto roku. ČNB na svém posledním měnovém zasedání však zdůraznila, že bude nízké ceny způsobené nižšími cenami ropy v tomto roce tolerovat a nebude reagovat dalším oslabováním koruny, pokud nedojde k setrvalejšímu útlumu domácí poptávky. Tento scénář však zatím není aktuální – ačkoli lednová čísla meziročního růstu maloobchodních tržeb a průmyslové produkce očekáváme ve srovnání s minulým měsícem nižší, půjde zejména o kalendářní efekty," dodal Seidler.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák ovlivnilo zvýšení cen tabákových výrobků o 4,0 % (novela zákona o spotřební dani). Ceny lihovin vzrostly o 0,7 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily především ceny zimních dovolených s komplexními službami o 3,7 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny kosmetického zboží o 1,9 % a finančních služeb o 0,9 %. V oddíle bydlení se zvýšily ceny tepla o 0,5 % a čistého nájemného o 0,2 %. Z potravin byly vyšší především ceny zeleniny o 4,8 %, běžného pečiva o 2,2 %, uzenářského zboží o 0,7 % a sýrů o 0,8 %. V oddíle pošty a telekomunikace vzrostly ceny poštovních služeb o 3,7 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v únoru působil další pokles cen pohonných hmot, který činil 3,8 %. Během posledních pěti měsíců klesly ceny pohonných hmot o 18,2 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 1,3 % a obuvi o 1,9 %. Z potravin klesly zejména ceny vepřového masa o 2,5 %, olejů a tuků o 2,6 %, jogurtů o 2,7 %, ostatních mléčných výrobků o 1,5 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,1 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák klesly ceny vína o 2,5 % a piva o 2,8 %.

Ceny zboží úhrnem se nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,3 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,1 %, tzn. stejně jako v předcházejících dvou měsících. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se ceny tabákových výrobků zvýšily o 6,1 % (v lednu o 2,1 %). Naopak v oddíle doprava došlo k prohloubení cenového poklesu vlivem dalšího snížení cen pohonných hmot, které byly v únoru nižší o 17,1 % (v lednu o 13,9 %).

Největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly v únoru ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle bydlení. V bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 4,5 %, vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 1,4 %, tepla o 1,2 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,3 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 2,9 %, pojištění o 2,6 % a ceny finančních služeb o 6,8 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 2,4 % a obuvi o 9,6 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 5,9 %.

Kromě cen v oddíle doprava působil na snižování meziroční cenové hladiny pokles cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví, pošty a telekomunikace. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnilo pokles cen zejména snížení cen ovoce o 6,5 % a zeleniny o 9,9 %. Ceny běžného pečiva klesly o 1,5 %, vepřového masa o 5,3 %, mléka o 3,0 %, sýrů o 3,3 %, olejů a tuků o 2,8 %. Pokles cen v oddíle zdraví byl důsledkem zrušení regulačních poplatků od ledna 2015. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,3 % a mobilních telefonů o 20,9 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,6 %, zatímco ceny služeb byly vyšší o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,0 %.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná