UBS: Trh s černým zlatem vstoupil do nové éry. Na cenu ropy WTI nad 100 USD zapomeňte

Severoamerická lehká ropa WTI se za 100 USD za barel neobchoduje již nějakou dobu. A podle analytiků z UBS se ceny k této úrovni ještě nějakou dobu ani nepřiblíží. Co bude levná surovina znamenat pro těžaře, kteří v USA spustili břidlicovou revoluci?
Analytici z UBS ve středu napsali, že trh s ropou "vstoupil do nové éry, ve které se její ceny budou delší dobu pohybovat na nízkých úrovních". V horizontu několika let se podle UBS ropa WTI nepodívá výše než na 65-70 USD za barel.
O zásadní transformaci trhu s ropou se zasloužili těžaři, kteří surovinu získávají z ložisek v břidlicích. Náklady na vytěžení této ropy jsou ve srovnání s klasickými metodami získávání černého zlata nižší, což tlačí níže nejen ceny samotné břidlicové ropy, ale i suroviny získávané z klasických vrtů. Pro mnohé těžaře tak klesající ceny ropy znamenají mnohdy až existenční problémy.
Ani břidličná ropa není vždy levná
I u břidličné ropy jsou ale náklady na těžbu různé. Takzvaný bod zvratu, tedy cena, při které těžaři ani neprodělávají, ale ani nevydělávají, se v USA liší podle oblastí, ve kterých těžba probíhá. Vůbec nejnižší náklady na vytěžení ropy mají firmy v břidličné pánvi Eagle Ford a oblasti Wolfcamp, kde bod zvratu dosahuje 43,34 USD, respektive 52,56 USD za barel. Nejnákladnější je naopak s bodem zvratu 111,48 USD za barel těžba v pánvi Uinta.
Ceny severoamerické ropy WTI mezi 65 a 70 dolary za barel tedy budou znamenat, že se nad bodem zvratu udrží jen někteří těžaři, a to nejen v případě klasické, ale i břidličné ropy. Podle UBS bude i v letošním a příštím roce trh s černým zlatem zasažen výrazným převisem nabídky nad poptávkou, a využití nalezišť břidličné ropy proto v roce 2016 bude jen zhruba 60-65%. Omezování neefektivní těžby břidličné ropy by nicméně nakonec dle UBS mělo vyústit v postupné zdražování suroviny, a tedy i zlepšení celkové situace v ropném a energetickém sektoru.
Zdroj: UBS